«Չկա հանրությանն ուղղված մի նախադասություն, որում լիարժեք անկեղծ չեմ եղել»,- այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը անդրադառնալով դիտարկմանը, որ նա տարբեր ժամանակներում, մասնավորապես՝ 2021-ի նախընտրական շրջանում Արցախի խնդրի կարգավորման տարբեր լուծումներ է առաջարկել, այդ թվում՝ «անջատում՝ հանուն փրկության», և չի ասել, որ Արցախն Ադրբեջանի կազմում չլինելու հնարավորություն չկա, ինչն ասում է այսօր:
Փաշինյանը նշեց, որ 2021 թվականի ընտրությունների առանձնահատկությունն այն էր, որ քաղաքացիները հավասար ասողի դերում են եղել, ինչը տեսել է իր շփումներում, և խաղաղության օրակարգը ձևավորվել է այդ շփումների ընթացքում:
«Այն, ինչ մենք այսօր ասում ենք, ասում ենք մեր նախընտրական խոստումների հետևից գնալու արդյունքում, դրանց իրագործման ճանապարհը փնտրելու կամ մեր պատկերացրած ճանապարհով գնալու արդյունքում: Ասում եք՝ «անջատում՝ հանուն փրկության», անջատում ումի՞ց: Մեր պրոբլեմը եղել է այն, որ միշտ արձանագրել ենք ճշմարտության կամ բանաձևի մի հատվածը միայն: Հիմա անջատում ումի՞ց, ումի՞ց անջատում»,- նշեց Փաշինյանը հավելելով, որ ինչ-որ առումով վերանայում են իրենց անցած ճանապարհը, թե ինչը պետք է այնտեղ այլ կերպ անեին, որ գուցե չեն արել:
Համեմատելով աշխարհաքաղաքական իրավիճակը 2021-ի հունիսին և այսօր՝ Փաշինյանն ընդգծեց․ «Տարածքային ամբողջականության սկզբունքը դարձել է միջազգային հարաբերությունների 1-10-րդ ըստ կարևորության սկզբունքը, դրանից հետո նոր մյուսները հերթով շարվում են: Չնայած այնպես չէ, որ նախկինում էլ հարաբերակցությունն այդպիսին չի եղել: Ես ինքնորոշմանն էլի անդրադարձել եմ, ինքնորոշում որտեղի՞ց: Ես նաև խոսել եմ 1990-ականների հայեցակարգի մասին, նաև 2007-ին մադրիդյան սկզբունքներով արձանագրված հայեցակարգի մասին: 2007-ին, օրինակ, խելացի կամ գուցե խորամանկ կլիներ՝ կանգնել և բանակցային փաթեթը կարդալ: Բայց դա կլիներ միջազգային սկանդալ և բանակցությունների ավարտ, որովհետև կնշանակեր, որ բանակցությունների ամբողջ բովանդակությունը բացահայտված է, և այդ փաստի բերումով դա կդառնար ձգան պատերազմի համար»:
«Բայց նաև կա սոցիալ-հոգեբանական ու բարոյական կողմը: 2018-ի դրությամբ հնարավոր չէր լիարժեք կանխատեսելի ընթացք ունենալ, եթե Հայաստանը չէր հրաժարվում ԼՂ-ն Ադրբեջանի կազմից դուրս տեսնելու տեսլականից: Ի՞նչ պետք է անեինք, որ իրադարձություններն ընթանային շատ կանխատեսելի տրամաբանությամբ: Ասենք, օրինակ, պատերազմը բացառելու տրամաբանությամբ, պետք է այդ տեսլականից հրաժարվեինք: Ես և մենք չէինք կարող դա անել, որովհետև դա առնվազն նշանակում էր արձանագրել մի քանի տասնամյակ ՀՀ ժողովրդի կրած զոհողությունների անիմաստությունը: Գուցե պետական գործչի պարտքն էր՝ գալ ու դա ասել: Բայց պետական գործիչը ներքին համոզմունք պետք է ունենար, որ դա է ճիշտը»,- մանրամասնեց Փաշինյանը: