Վերջին տարիներին Երևանում իրականացվող խոշորամաշտաբ կառուցապատմամբ պայմանավորված գազասպառման ծավալները կտրուկ աճել են։ «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի տեղեկատվության համաձայն մայրաքաղաքը սնող գազաբաշխիչ կայանների և գազամատակարարումն ապահովող գազի բաշխիչ ցանցի գազատար խողովակների թողունակությունը այլևս բավարար չէ գործող գազի բաշխիչ ցանցին նոր գազասպառման համակարգերի միացման համար։ «Երևան քաղաքը գազամատակարարաման լրացուցիչ նոր հզորություններով ապահովելու ծրագրին հավանություն տալու մասին» օրենքի նախագիծը այսօր դրվել է e-draft հարթակում։ Այն մշակվել է տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության կողմից։
Նախագծի հիմնավորման մեջ նշված է, որ գործող ենթակառուցվածքներից նոր գազասպառման համակարգերի միացումը կարող է խաթարել անխափան և հուսալի գազամատակարարման իրականացումը, ինչը և անհնար է դարձնում Երևանում նոր բազմաբնակարան շենքերի կառուցման համար գազամատակարարման առավել արդյունավետ տեխնիկական պայմաններ տրամադրելու գործընթացը։
Նախագծում գրված է, որ մշակող մարմինը, համագործակցելով քաղաքապետարանի և այլ համայնքների ղեկավարների հետ, պետք է ապահովի անհրաժեշտ հողատարածքների ձեռքբերումը, անհրաժեշտությունից ելնելով, կառավարությանը ներկայացնի հանրային գերակա շահ ճանաչելու մասին որոշման նախագիծ։
Գազամատակարարման ռեժիմների բարելավման նպատակով «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի կողմից ուսումասիրվել է տեղադիրքային առումով նույն ուղղությամբ շինարարություն իրականացնող կառուցապատողների աշխատանքները և մշակվել են 4 հիմնական ուղղություններով թվով 4 կողմնատար գազատարների, 4 նոր գազի ճնշման կարգավորման հանգույցների նոր ԳԲԿ-ների ու միջին ճնշման հիմնական սնող գազատարների կառուցման նախնական էսքիզային լուծումներ։
Նախագծում նաև պահանջվող ներդրումները հաշվարկված են խոշորացված ցուցիչներով, որոնք կողմնորոշիչ բնույթ են կրում և կարող են փոփոխվել նախագծային աշխատանքների ընթացքում: Արժեքում ներառված չեն հողհատկացման, տարածքների ձեռքբերման, սեփականատերերին փոխհատուցման և նմանաբնույթ այլ ծախսերը:
Նախ դիտարկվելու է նախագծի փուլային իրականացման հնարավորությունը, ապա նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմելու ավարտից և վերջնական համաձայնեցումներից հետո աշխատանքները իրականացվելու են հետևյալ կերպ.