Հայաստանը չի պատրաստվում ներգրավվել Լաչինի միջանցքի ռեժիմի նոր կարգավորման շուրջ բանակցություններում։ Այդ մասին ապրիլի 28-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարար Կատրին Կոլոնայի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքում անցակետի տեղադրմանը և ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին։
«Լաչինի վերաբերյալ բանակցություն տեղի է ունեցել, պայմանավորվածություն ձեռք է բերվել և այդ կարգավորումը հայտնի է, այդ պայմանավորվածությունը արտացոլված է 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ։ Լաչինի միջանցքի ռեժիմի նոր կարգավորման շուրջ բանակցություններում Հայաստանը երբեք չի պատրաստվել և չի պատրաստվում ներգրավվել։ Ավելին, կարծում ենք բոլոր ձեռքբերված պայմանավորվածությունները պետք է հետևողականորեն կարգավորվեն, որպեսզի հնարավոր լինի Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում ավելի լուրջ ձեռքբերումներ ունենալ»,- ասաց Միրզոյանը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն օրերս հայտարարել էր, որ մինչ Լաչինի միջանցքում անցակետ տեղադրելը, ադրբեջանական կողմն առաջարկել էր թափանցիկ վերահսկողության ռեժիմ ներդնել։ Ըստ Բայրամովի՝ Հայաստանը հրաժարվել է զուգահեռ վերահսկողության առաջարկից։