Փաշինյանը ԱԳՆ-ին հանձնարարեց ԼՂ հարցով դիմել ՄԱԿ-ին․ Ավինյանը՝ տրանսպորտի նոր համակարգի մասին․Լուրեր
16.03.2023 | 13:44- Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարել է, որ հանձնարարել է ԱԳՆ-ին դիմել ՄԱԿ` Արցախում ցեղասպանության կանխարգելման միջոցներ ձեռնարկելու համար։ Նա հիշեցրել է որ ի հեճուկս Արդարադատության միջազգային դատարանի՝ փետրվարի 22-ին հրապարակված որոշման, Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի կերպով փակ պահել Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքի միակ անցանելի ասֆալտապատ ճանապարհը:
- Հին գազելները վատ էին, բայց այսօրվա ավտոբուսները քիչ են։ Այս մասին կառավարության նիստում հայտարարել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Նա նշել է, որ այս տարվանից ավտոբուսների առանձնացված գծեր են լինելու Երևանում, իսկ հաջորդ տարվանից՝ միասնական տոմսային համակարգ ավտոբուսների և մետրոյի համար։
- Իսրայելի Հայֆա քաղաքի իշխանությունները որոշել են քաղաքի կենտրոնական հրապարակներից մեկում Հայոց ցեղասպանության հուշարձան տեղադրել: Դրանից հետո Իսրայելում Թուրքիայի դեսպանը նամակ է գրել Իսրայելի մշակույթի և սպորտի նախարարին՝ խնդրելով օգնել նախաձեռնությունը կանխելու հարցում: Նամակը փոխանցվել է Իսրայելի ԱԳՆ, որտեղ էլ խորհրդակցություններ են անցկացվել այդ թեմայով։