15 զինծառայողի մահվան գործով մեղադրյալ կապիտան Եղիշե Հակոբյանը զինծառայողների հետ խնդիրներ չի ունեցել: Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց կապիտանի պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը: Կապիտանը ցուցմունք չի տվել և դիրքորոշում չի հայտնել իր մեղադրանքի վերաբերյալ։ Հովսեփ Սարգսյանի խոսքով՝ թեև նա պատրաստակամություն է հայտնել իրեն հայտնի բոլոր հանգամանքների վերաբերյալ ցուցմունք տալու՝ այս պահին դեռևս ի վիճակի չէ:
Հիշեցնենք, որ Եղիշե Հակոբյանն, ըստ մեղադրանքի, խախտել է շրջապատի համար առավել վտանգ ներկայացնող նյութի՝ ավտոբենզինի հետ վարվելու վերաբերյալ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջը և վառարանը վառել դրանով: Կացարանում հրդեհ է բռնկվել, ինչի հետևանքով 15 զինծառայող է մահացել:
Պաշտպան Սարգսյանը Եղիշե Հակոբյանի մեղադրանքը գնահատում է խիստ նախնական, քանի որ դեռևս ստացված չեն գործի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք փորձաքննությունների պատասխաններ:
«Փաստ է, որ հրդեհ է եղել, փաստ է, որ Եղիշե Հակոբյանը վնասվածքներ է ստացել հրդեհից, փաստ է, որ տանն այրված դիեր են եղել, բայց փաստ չէ՝ 15 զինծառայողները մահացել են հրդեհի հետևանքով, թե՞ այլ պատճառով: Եթե հրդեհի հետևանքով են մահացել, ապա որքանո՞վ է դա կապված Եղիշե Հակոբյանի ենթադրյալ գործողությունների կամ անգործության հետ: Սրանք հարցեր են, որոնք իրավական տեսանկյունից պետք է փաստարկվեն, սրանց վերաբերյալ սիրողական մակարդակի ենթադրություններ անելը ճիշտ չէ»,- ասաց Հովսեփ Սարգսյանը՝ նշելով, որ վարույթն իրականացնող մարմինը պետք է հիմնավորի Եղիշե Հակոբյանին վերագրվող արարքի և զինծառայողների մահվան միջև պատճառահետևանքային կապի առկայությունը:
Մեր հարցին՝ Եղիշե Հակոբյանը չի՞ ընդունում, որ ինքն ավոտբենզին է օգտագործել, պաշտպանն ասաց, որ ինքն այդ հանգամանքի մասին խոսել չի կարող, քանի դեռ պաշտպանյալը ցուցմունք չի տվել: Պաշտպանը հայտնեց նաև, որ այս պահին Հակոբյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրելու հարց չի քննարկվել: