«Դուք շատ լավ գիտեք, որ Սոթքի գունդը նաև ռմբակոծության ենթարկվեց, երեկ ՊՆ-ն տեղեկատվություն տարածեց և ցույց տվեց Իտալիայից ստացած կացարանների վերաբերյալ: Կիրակի օրը ես կլինեմ 2-րդ կորպուսում, երկուշաբթի օրը ավելի հանգամանալից բոլորիդ ասելիք կունենամ»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում այս մասին նշեց ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե ինչու էին Գեղարքունիքի մարզի Ազատ գյուղում զինվորներին տեղավորել գյուղական կացարանում:
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ  դեպքի վայր չեն գնացել ո՛չ ԱԺ Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը, ո՛չ հանձնաժողովի անդամները, ո՛չ էլ պաշտպանության նախարարն ու փոխնախարարները՝ Քոչարյանն արձագանքեց. «Դուք առաջինն եք գնացել: Կիրակի օրը առավոտ շուտ ես այնտեղ կլինեմ»:
Հարցին՝ պաշտպանության նախարարը հայտարարում էր, որ գումարի հետ կապված որևէ խնդիր չկա, ինչո՞ւ երկու տարում այդ կացարանի հարցը չի լուծվել՝ Անդրանիկ Քոչարյանը չպատասխանեց։