«Ուզում եմ հայկական կողմի գնահատանքը հնչեցնել ԵՄ դիտորդական առաքելության իրականացման կապակցությամբ: Այս առաքելությունը կարևոր գործառույթ կատարեց Հայաստան-Ադրբեջան միջազգային սահմանին լարվածության աճի կամ հետագա էսկալացիայի կանխման գործում,- այս մասին ԱԺ- Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ խոսելով ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայման մասին։
Անդրադառնալով հրապարակումներին, որ ԵՄ-ն Հայաստան է ուղարկելու նոր երկարաժամկետ առաքելություն, Միրզոյանը նշեց․ «Ավելորդ է նույնիսկ նշել, որ մենք նոր, լիարժեք դիտորդական առաքելության սահմանման պարագայում միայն աջակցող ու կառուցողական դերակատարում կունենանք:
Անշուշտ դրական ենք վերաբերվում այդ քննարկմանը, դրական կվերաբերվենք, եթե այդպիսի որոշում ընդունվի Եվրոպական միության կողմից: Տեղում լայն համագործակցություն կհաստատենք նրանց հետ»։