ՀՀ ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը մասնակցել է Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության 2020-2021 թթ. ազգային զեկույցի ներկայացման համաժողովին։  Այս մասին տեղեկացնում է նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Համաժողովին մասնակցել է ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը, հանքարդյունահանող ընկերությունների, քաղաքացիական հասարակության, ԶԼՄ-ների, ԱՃԹՆ-ի միջազգային քարտուղարության, միջազգային գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Բացման խոսքում ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը ողջունել է ԱՃԹՆ-ի ազգային չորրորդ զեկույցին նվիրված համաժողովի բոլոր մասնակիցներին և նկատել, որ բնական պաշարների արդյունավետ և թափանցիկ կառավարումը ապահովում է տնտեսական արդյունքներ, ինչը նպաստում է երկրի տնտեսության զարգացմանն ու առաջխաղացմանը:
«Այդ առումով Հայաստանի Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնության գրանցած ձեռքբերումները կարևոր նշանակություն են ունեցել երկրի հանքարդյունաբերության ոլորտում Բաց կառավարման սկզբունքները կիրառելու գործում»,-ընդգծել է Սանոսյանը:
Նախարարը կարևորել է նաև ԱՃԹՆ-ի ներդրմամբ Հայաստանում ստեղծված եզակի հարթակը՝ բազմաշահառու խումբը, որը հնարավորություն է տալիս մի տեղում հավաքել բոլոր հետաքրքրված կողմերին և իրազեկ բանավեճ ու քննարկումներ անցկացնել հանքարդյունաբերության ոլորտին վերաբերվող հարցերի շուրջ:
Համաժողովի ժամանակ ներկայացվել է Հայաստանի ԱՃԹՆ-ի 4-րդ ազգային զեկույցը, որն ամփոփում է Հայաստանի մետաղական հանքարդյունաբերության 2020-2021 թվականների արդյունքները, այդ թվում, Հայաստանում ընդերքօգտագործման թույլտվություն ունեցող ընկերությունների վերաբերյալ տվյալները, այդ ընդերքօգտագործողների կողմից արտադրված և արտահանված արտադրանքի, պետական բյուջե վճարած եկամուտների, այդ եկամուտների տեղաբաշխման, ՀՀ տնտեսության մեջ ոլորտի ներդրման և ԱՃԹՆ գործընթացի շահառուների վերաբերյալ:
Զեկույցի ներկայացմանը հաջորդել է երկու պանելային քննարկում։