Ազգային ժողովում «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայացրեց «Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» ԱԺ հայտարարության նախագիծը:
Ադրբեջանի պատվիրակությունը մի քանի անգամ քվեարկում է, որ Ռուսաստանը ագրեսոր պետություն է, իսկ պատասխանը մենք ենք ստանում, ոչ թե Ադրբեջանը։ Այս մասին հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը՝ անդրադառնալով Արցախում ադրբեջանական հերթական սադրանքին։
Վիգեն Խաչատրյանն ընդգծեց՝ համոզված է, որ Ռուսաստանը ցանկանում է Հայաստանին ներքաշել պատերազմի մեջ և ստանալ Հայաստանը․ «ՌԴ-ն ցանկանում է հրաժարվել Ղարաբաղից և Հայաստան ստանալ, սա մենք պետք է հասկանանք, և ուղղակի պետք է խոսակցության մեջ մտնենք Ադրբեջանի հետ և միջազգային գործընկերների»։
Անդրադառնալով խորհրդարանական ընդդիմության արտահայտած դիրքորոշումներին՝ Խաչատրյանը նշեց․ «Էս մեր ռևանշիստներն ի՞նչ են ուզում, թող գնան ՌԴ դեսպանատան դիմաց հանրահավաք անեն, ինչի՞ են գնում Կառավարության դիմաց, որովհետև ո՞վ պատերազմ բառը այստեղ հնչեցրեց՝ մեր ռևանշիստները։ Երազում են այդ պատերազմի մասին։ Միակ ճանապարհն է, որ մի հատ էլ պարտվենք, ու իրենք իշխանության գան արդեն Ռուսաստանի նահանգում։ Չի՛ լինելու դա»։