Ազգային ժողովում քննարկվում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը ներկայացրած «Ադրբեջանի կողմից ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամ հարուցելու մասին» հայտարարության նախագիծը։
Ընդդիմադիր պատգամավորները բոյկոտել են ԱԺ արտահերթ նիստը։
«ԱԺ խորհրդի նիստի ժամանակ ընդդիմության առաջարկել ենք, որ այս դժվարին պայմաններում միասնական ուղերձ հղենք միջազգային հանրությանը, որովհետեւ ԱԺ հայտարարության նախագիծը ոչ թե կենաց է, որտեղ պետք է մրցենք, թե ով է այդ կենացի մեջ ավելի ճարտար, ավելի խիզախ, ոչ թե պիտի էկրանի ասպետներ մեզ հռչակենք, այլ պիտի զբաղվենք գործով ու այնպիսի ուղերձներ հղենք աշխարհին, որը համահունչ կլինի ՀՀ-ի իրականացրած պաշտոնական արտաքին քաղաքականությանը:
Ընդդիմությունը հրաժարվեց մասնակցել, ներկայացնել իրենց դիտարկումները, հայտարարեցին, որ իրենց մոտեցումները կներկայացնեն միտինգի ժամանակ:
Մեր ընդդիմությունը ոչ թե ԱԺ-ում հայտարարության նախագիծ էր ուզում ստանալ, այլ ուզում էր ստանալ միտինգ, ինչը չստացվեց:
Երբ որ իրենք հասկացան, որ ԱԺ-ում իրենց միտինգը չի ստացվում, ասեցին՝ շատ լավ, մենք էլի դուռը կշրխկացնենք ու կգնանք դրսում միտինգ կանենք ու կշարունակենք մեր դեգերումները Երեւանի փողոցներով:
Բայց այս պարագայում մենք ոչ թե պիտի զբաղվեինք նորից նույն հնամաշ տեքստերի ճոռոմաբանությամբ, այլ պիտի միասին հայտարարությամբ հանդես գայինք ու միասնական ուղերձ հղեինք աշխարհին»,- նշեց Կոնջորյանը։