ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանն այսօր ներկա է գտնվել «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲ ընկերության հիմնադրման 20-ամյակին նվիրված միջոցառմանը: Այս մասին տեղեկացնում են նախարարությունից:
Միջոցառմանը ներկա է գտնվել նաև ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը:
Նախարարը շնորհավորել է «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ին հիմնադրման 20-ամյակին կապակցությամբ և ընդգծել, որ 2022թ. փետրվարի 1-ից գործարկված էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայի նոր մոդելը նոր էջ է բացել Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական համակարգի համար և այս առումով շուկայում նոր՝ կարևոր դեր է հատկացվել «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ին, որը հանդես է գալիս որպես Շուկայի օպերատոր։
Նախարարի խոսքով՝ արդեն իսկ կատարված աշխատանքը, շարունակական տեխնիկական և տեխնոլոգիական վերազինումները հնարավորություն են ընձեռում «Հաշվարկային կենտրոն» ՓԲԸ-ին լավագույնս իրականացնել իր պարտականությունները։
Նախարարն ընդգծել է նաև ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ Էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայի կառավարման նոր ծրագրի ներդրումը, որի կառավարումը ևս վստահված է «Հաշվարկային կենտրոնին»։ «Էներգետիկայի բնագավառի զարգացման համատեքստում Էլեկտրաէներգետիկական շուկայի ազատականացումն անհրաժեշտ և արդիական գործընթաց է, ժամանակի պահանջներին համապատասխանելու, ոլորտում համաշխարհային և տարածաշրջանային զարգացումներին արձագանքելու և մասնակիցը դառնալու, ինչպես նաև բազմաթիվ այլ խնդիրներ լուծելու նպատակով։ Հայաստանի էլեկտրաէներգետիկական շուկայի նոր մոդելի գործարկումը ստեղծել է նաև գրավիչ ներդրումային միջավայր։ Բացի այդ շուկայի ազատականցումը մուտքի հավասար պայմաններ և հնարավորություններ է ապահովում շուկայի մասնակիցների համար, ինչպես նաև խթանում է մրցակցությունը, որն էլ բերում է էլեկտրաէներգիայի արդյունավետ և արդար գնագոյացման արտադրողների և սպառողների համար։ Սրանով պայմանավորված ընդլայնվել է ընկերության մինչ այս ունեցած՝ էլեկտրաէներգետիկական մեծածախ շուկայում էլեկտրաէներգիայի եւ հզորության հաշվարկները հստակեցնելու եւ թափանցիկ դարձնելու առաքելությունը՝ շուկայի նոր մոդելում դրա դերին համահունչ»,-իր ելույթում ասել է նախարարը։