Ասիական զարգացման բանկի համար Հայաստանը շատ վստահելի գործընկեր է, այժմ բանկը նախապատրաստում է Հայաստանի հետ «Երկրի գործընկերության նոր հնգամյա ռազմավարությունը»՝ 2024-2028-ի համար, այդ առումով քննարկումների մեջ է ՀՀ կառավարության հետ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Երևանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշեց Ասիական զարգացման բանկի Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի գծով գլխավոր տնօրեն Եվգենի Ժուկովը։
Ժուկովը Հայաստան այցի ընթացքում հանդիպել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանի, ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանի հետ, նրանց հետ քննարկել Ասիական զարգացման բանկի ընթացիկ ծրագիրը, ինչպես նաև՝ 2024-2028-ի համար նախապատրաստվող հնգամյա ռազմավարությունը:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ կառավարությունը մեզ վստահել է, որ լինենք երկրի ամենախոշոր, բազմակողմանի ֆինանսավորման գործընկերը: 2005 թվականից ի վեր, երբ Հայաստանը դարձավ Ասիական զարգացման բանկի անդամ, մենք տրամադրել ենք մոտ 1.6 մլրդ դոլարի աջակցություն Հայաստանին»,- ասաց գլխավոր տնօրենը՝ հավելելով, որ տեղում տեսել է այդ աջակցության շոշափելի արդյունքները:
Նա նշեց բանկի կողմից ֆինանսավորված մի շարք ծրագրերի մասին, այդ թվում՝ «Հյուսիս-Հարավ» ճանապարհի կառուցման մասին, որը մասնակիորեն ֆինանսավորում է ԱԶԲ-ի կողմից, Արգավանդ-Շիրակի փողոց կամրջի կառուցման մասին:
2005 թվականից ի վեր Ասիական զարգացման բանկը աջակցություն է տրամադրում Հայաստանում ծրագրերի իրականացմանը մի շարք ոլորտներում՝ տրանսպորտ, հանրային ոլորտի կառավարում, ֆինանսներ, էներգետիկա, ջրամատակարարում, քաղաքաշինություն, սոցիալական ծառայությունների բարելավում և այլն:  Ավարտին է մոտենում Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային ծրագիրը: Հաջորդ տարվա համար քննարկվում է Կանաչ քաղաքային զարգացման բարելավման ծրագիրը:
«Հաջորդ տարվա համար մենք հիմա դիտարկում ենք մի քանի ծրագրեր: Մենք  դիտարկում ենք նաև դպրոցների սեյսմակայունության ծրագրի ընդլայնման տարբերակը: Կառավարության հետ քննարկում ենք նաև Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի համար հետագա աջակցության հնարավորությունը»,- հայտնեց ԱԶԲ Կենտրոնական և Արևմտյան Ասիայի գծով գլխավոր տնօրենը: