Այս տարվա հոկտեմբերին ՀՀ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ աճել է 17,5 %-ով։ Այս մասին տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալներից։
Համեմատելով նախորդ ամիսների տվյալները՝ Տնտեսական ակտիվության աճի տեմպը հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ արագացել է։ Իսկ 11 ամսյա տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 14․5 %-ով։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերին Ռուսաստանում մասնակի մոբիլիզացիա հայտարարվեց, ինչի պատճառով ռուսների մեծ արտահոսք սկսվեց դեպի Հայաստան։
Ամենաբարձր աճը գրանցվել է արտաքին առևտրաշրջանառության ոլորտում՝ 91 %: Արտահանումն աճել է շուրջ 2,2 անգամ, իսկ ներմուծումը՝ 74,4 %-ով։
Դրան հաջորդում է ծառայությունների ոլորտը՝ 34,9 % աճով։ Առևտրի շրջանառությունն աճել է 23,1 %-ով, շինարարության ծավալը՝ 15,1 %-ով, արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը՝ 9,7 %-ով, էլեկտրաէներգրայի արտադրությունը՝ 15,7 %-ով։ Սպառողական գների ինդեքսը 1 տարում աճել է 9,5 %-ով։