Պաշտպանության ոլորտի կրթության բնագավառում էական տեղաշարժ կա։ Այս մասին ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում նշեց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը՝ պատգամավորներին առաջարկելով՝  գնալ և կրթական զորամասերին ծանոթանան:
Նրա խոսքով՝ ՀՀ Զու-ում նախատեսված է ոչ միայն կապիտալ շինարարության աճ, այլ նաև ուսումնական զորամասերի ավելացում, որոնք նախատեսված են զորակոչիկների համար, որոնք ավարտելուց հետո վերջիններս կկարողանան նոր ընտրություն կատարել՝ ըստ ընդունված օրենսդրության:
«Մենք որպես իշխանություն և ընդդիմություն էլ որպես իշխանություն, անելիք ունենք բյուջեի հետ կապված։
Հիմա ընդդիմադիր թերթերը կգրեն՝ վայ, պարոն Քոչարյանը վախեցրեց, ուսումնական հավաքների են մեզ ուզում տանել:
Բոլորս ել պետք է գնանք, այստեղ նստածներն էլ կգնան՝ յուրաքանչյուն իր կարգավիճակից բխող գործառույթներով: Պետք չէ վախենալ՝ պետք է վախենալ նրանից, որ այսօր մեր սահմանները մեր երկրի դարպասներն են դարձել և դրանք պետք է ամուր լինի և այդ ամրությունը մարդն է ապահվում՝ կրթված, գիտակցված, մոտիվացված, հայրենիքը յուրովի սիրող, ինչպես Վանոն կասեր՝ հայրենիքը մանրամասն սիրող, քաղաքացին»,- նշեց Քոչարյանը։