Հայաստանի Ազգային ժողովում այսօր քննարկվում է երկրի գալիք տարվա ամենակարևոր ֆինանսական փաստաթուղթը, որում ներառված են բոլոր ոլորտներին ուղղված զարգացումները. այս մասին ԱԺ նիստում ՀՀ 2023 թ. պետական բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկման ընթացքում նշեց Պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը։
Պատգամավորն անդրադարձավ պաշտպանական գերատեսչության հատկացումների աճին, ընդգծեց բանակում փոփոխությունների անհրաժեշտության մասին՝ սկսած համազգեստից մինչև սպառազինություն:
Անդրանիկ Քոչարյանն անդրադարձավ նաև բանակում կանանց ներգրավվածության կարևորությանը:
Պատգամավորը նկատեց, որ ընդդիմադիր գործընկերները բացակայում են կարևոր փաստաթղթի՝ 2023թ․ բյուջեի նախագծի քննարկումից: «Առավոտյան գալիս գրանցվում և «դասից փախչում» են։ Սա այն տեղը չէ, որտեղից պետք է փախչել, այստեղ պետք է համերաշխության միջավայր ստեղծել՝ այն էլ հետպատերազմյան Հայաստանում:
Փաստորեն, իրենք համերաշխ չեն բանակում աշխատավարձերի բարձրացմանը՝ հենված կրթության վրա, բանակի երիտասարդացմանը, շարքային անձնակազմին առաջին հերթին։ Հիմա իրենք կզարմանան, որ գալու է նախագիծ, ըստ որի՝ բանակում տարիքով անձնակազմին ըստ նախարարության անհրաժեշտության՝ օգտագործելու իրավական հնարավորություն է տրվելու։ Շատ հարցեր կան, որոնք մենք միասին պետք է անցնենք»,- նշեց իշխանական պատգամավորը՝ հավելելով, որ անվտանգության ոլորտը առնչվում է բոլորին։