«2022 թ․ համար կանխատեսվող կառավարության պարտք- ՀՆԱ 51 տոկոս ցուցանիշը կնվազի և 2023-ին կկազմի 49, 6 տոկոս։ Այս ցուցանիշը կլինի վերջին 5 տարիների ընթացքում կառավարության պարտքի ամենացածր ցուցանիշը, ինչը ֆինանսական հուսալիության շատ կարևոր ազդակ է։ Կառավարության պարտքը, դրամային արտահայտությամբ, 2023թ ավարտին կկազմի 4 տրիլիոն 625 միլիոն դրամ»։ Այս մասին նշեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը` նոյեմբերի 16-ի ԱԺ նիստում ներկայացնելով 2023 թ. պետական բյուջեի մասին նախագիծը:
Նախարարի խոսքով՝ պարտքի կառավարման արդյունավետության և դրա հետ կապված ռիսկերը նվազեցնելու համար քաղքականությունը ներառում է մի քանի ուղղություններ՝ առաջինը բյուջեի դեֆիցիտի ֆինանսավորման այնպիսի չափն է, որը թույլ է տալիս նվազեցնել ՀՆԱ-ի նկատմամբ կառավարության պարտքի հարաբերակցությունը, երկրորդը՝ պարտքի սպասարկման տոկոսավճարների չափի կառավարման հարցն է, երրորդը՝ արտարժույթով ներգրավված պարտքի մեծության սահմանափակումն է։
«2023-ին կառավարության արտաքին պարտքը կնվազի՝ տարեվերջին կազմվելով 58․6%.»,- ընդգծեց Տիգրան Խաչատրյանը։