«Մենք համաձայնվել ենք ընդունել այդ փաստաթուղթը․ Սոչիի փաստաթուղթը համարում ենք օգտակար»,- Հանրային հեռուստաընկերության եթերում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին, թե դեռ շրջանառվո՞ւմ է ռուսական առաջարկը, Փաշինյանն արձագանքեց․ «Առաջին հերթին այդ հարցի պատասխանը պետք է տա ՌԴ-ն։ Մենք ասել ենք, որ դա մեզ համար ընդունելի է։ Հիմա շրջանառվում է, թե չէ, այդ հարցի պատասխանը պետք է տա Ռուսաստանը։
Մենք այդ մասին հարցրել ենք և ստացել պատասխան, բայց քանի որ թեման հրապարակային է դարձել Վալդայի ակումբում ՌԴ նախագահի հայտարարությունից հետո, ես այդ հարցը հասցեագրում եմ ռուսական կողմին, և թող ՌԴ-ն հրապարակային պատասխանի», – ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նշենք, որ աշխատանքային քննարկումներում ռուսական առաջարկը ստացել է «Խովաևի փաստաթուղթ» անվանումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ռուսաստանցի համանախագահի անունով, բայց, ըստ էության, դա Ռուսաստանի ղեկավարության առաջարկն է։ Ըստ այդ առաջարկի՝  ԼՂ վերջնական կարգավիճակի հարցը պետք է հետաձգվի։