Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ, գլխավոր խորհրդական Իբրահիմ Քալընը թուրքական A Haber-ին տված հարցազրույցում, այլ թեմաներից զատ, անդրադարձել է նաև Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Փաշինյանն այդ գործընթացը լավ է առաջ տանում՝ չնայած Սփյուռքի ճնշումներին։ Ալիևը վճռական է այս հարցում։ Ես կարծում եմ, որ առաջիկա օրերին մեր հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպումից հետո լավ քայլեր կձեռնարկվեն։ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման համար պետք է առաջ շարժվենք։ Մեր նախագահը կայցելի Զանգելանի օդանավակայանի բացմանը, լավ քայլեր են արվում։ Հավատում եմ, որ լավ քայլեր կձեռնարկվեն նաև Թուրքիայի և Հայաստանի միջև։ Հայաստանի կառավարությունը հիացական քայլեր է արել, որին հայկական Սփյուռքը պետք է աջակցի»,-ասել է Քալընը։
Ի դեպ, ուշագրավ է, որ Քալընի այս հայտարարությունները կրկին որոշակիորեն հակասում են Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուի նախօրեի հայտարարությանը, երբ վերջինը Երևանին կոչ էր արել, իբր, «սադրանքներից զերծ մնալ ու կատարել պարտավորությունները»։