ՀՀ ԱԳ նախարարության շենքի մոտ մի շարք քաղաքական և հասարակական ուժերի ներկայացուցիչներ կազմակերպել են հավաք՝ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ում դադարեցնելու պահանջով:
«ՀՀ իշխանությունը մտվախություն ունի, որ ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը կդիտարկվի որպես հակառուսականություն, այն դեպքում, երբ Ռուսաստանը ուղիղ տեքստով խոսում է Հայաստանի դեմ։
Իշխանությունը ոչ թե պետք է անհանգստանա և հասարակությանը հիշեցնի, որ Ռուսաստանից էժան գազ ենք ձեռք բերում, այլ պետք է մտածի, թե ինչ անվտանգային, այդ թվում նաև էներգետիկ անվտանգության այլընտրանքներ գտնի։
Իշխանությունը ռիսկերը կառավարելու և այլընտրանքներ գտնելու համար է․․․ Անվտանգության նոր բարձիկներ են պետք։ Արևմուտքի հետ դաշնակցել է պետք, մենք այսօր դաշնակից չունենք»,-իր ելույթում այս մասին նշեց Արևելյան գործընկերության քաղաքացիական հասարակության ֆորումի Հայաստանի ազգային պլատոֆորմի համակարգող Հովսեփ Խուրշուդյանը։
«Կործանվող կայսրության պոչից բռնելը ամենավտանգավոր բանն է»,- ընդգծեց Խուրշուդյանը։