Առաջարկում ենք Հայաստանին դիտարկել Ռուսաստանի հետ ցանկացած միությունից դուրս գալու հնարավորություն․ Լիտվայի սեյմասի Հայաստանի հետ միջխորհրդարանական կապերի խումբ
Լիտվայի Հանրապետության սեյմասի Հայաստանի Հանրապետության հետ միջխորհրդարանական կապերի խումբը հայտարարություն է տարածել Հայաստանի աշխարհաքաղաքական ինքնորոշման մասին․ տեղեկացնում են ՀՀ ԱԺ-ից։
«Լիտվայի Հանրապետության Սեյմասի Հայաստանի Հանրապետության հետ միջխորհրդարանական կապերի խմբի անդամները դատապարտում են 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին գիշերն Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի դեմ ռազմական հարձակումը: Լուրջ մտահոգություն է հայտնվում Տավուշի, Գեղարքունիքի, Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզերում խոշոր տրամաչափի սպառազինության, հրետանու, ԱԹՍ-ի օգտագործման վերաբերյալ հաղորդումների կապակցությամբ, որոնք ուղղված են ինչպես ռազմական, այնպես էլ քաղաքացիական օբյեկտներին եւ հատուկ նշանակության ենթակառուցվածքներին:
Կոչ է արվում անհապաղ դադարեցնել ռազմական ուժի, պատերազմի եւ ատելություն սերմանող հռետորաբանության կիրառումը, եւ հավատարիմ մնալ 2020 թ. ստանձնած պարտավորություններին: Հիշեցվում է 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը, որը վերաբերում էր կրակի դադարեցմանը:
Հիշեցվում է, որ այդ հայտարարության գործող դրույթների համաձայն՝ Բրյուսելում բարձր մակարդակի հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների մասին, այդ թվում՝ 2022 թ. օգոստոսի 31-ին տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման մասին, որի ընթացքում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շարլ Միշելի ներկայությամբ կողմերը պայմանավորվել են սկսել խաղաղության պայմանագրի նախագծի մշակումը, որը հակամարտության կայուն լուծման եւ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման միակ ճանապարհն է՝ դիվանագիտական բանակցությունների միջոցով: Նշվում է, որ ժամանակակից ռազմական էսկալացիան եւս մեկ անգամ հաստատում է մինչեւ 2021 թ. գոյություն ունեցող դիրքորոշումը՝ զինված ուժերի շտապ դուրսբերման անհրաժեշտությունը:
Հիշեցվում է մայիսին Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժումը՝ նախաձեռնելով միջազգային մանդատով մոնիթորինգի առաքելություն, որը սահմանամերձ տարածաշրջանում կայունացնում է իրավիճակը: Ընդգծվում է, որ Հայաստանի տարածքի բնագծային խախտումները, ռազմական ուժի կիրառումը կամ դրա սպառնալիքը կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը եւ անթույլատրելի են: Այդ ագրեսիան խարխլում է հակամարտության խաղաղ, կայուն եւ համապարփակ լուծման եւ հարավկովկասյան պետությունների հաշտեցման համար պայմանների ստեղծման առաջնահերթությունը, նրանց անվտանգության եւ բարգավաճման համար բացված պատմական հնարավորությունը եւ նպաստում է ամբողջ տարածաշրջանի եւ նրա պետությունների ճակատագրերը շահարկելուն: ՆԱՏՕ-ի եւ ԵՄ-ի երկրներին կոչ է արվում դիտարկել տարածաշրջանային խաղաղապահ նոր նախաձեռնությունները Հայաստանի անվտանգության եւ տարածքային ամբողջականության ապահովման համար:
Ընդգծվում է, որ այն ժամանակ, երբ Ուկրաինային ամբողջ արեւմտյան քաղաքակրթությունը պաշտպանում է Կրեմլի իմպերիալիզմից, Հայաստանի հետագա ներկայությունը ֆաշիստական Ռուսաստանի հետ ցանկացած ռազմական եւ քաղաքական դաշինքներում թուլացնում է Հայաստանի աշխարհաքաղաքական միջավայրը՝ նրան ավելի ու ավելի մեկուսացնելով ժողովրդավարական աշխարհի աջակցությունից: Առաջարկվում է Հայաստանին դիտարկել Ռուսաստանի հետ ցանկացած միությունից դուրս գալու հնարավորությունը եւ, միաժամանակ, ակտիվ բանակցություններ սկսել ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների եւ այդ կազմակերպությունների հետ՝ խնդրելով ապահովել Հայաստանի անվտանգ ապագան»,- ասված է հաղորդագրությունում։