ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում, որում քննարկվում է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիան, ԱՄՆ ներկայացուցիչ Ռիչարդ Միլսը  հայտարարեց, որ Վաշինգտոնը մտահոգված է Հայաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածների հրետակոծությամբ։
«Մենք խիստ մտահոգված ենք Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին ռազմական գործողություններով, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիական ենթակառուցվածների հրետակոծությամբ։ Բոլոր կողմերը պետք է պահպանեն իրենց իրավունքները միջազգային հումանիտար իրավունքի շրջանակում, ինչը վերաբերվում է քաղաքացիական անձանց պաշտպանությանը»,- ասաց ԱՄՆ ներկայացուցիչը։
Հա նշեց, որ ԱՄՆ-ը ողջունում է ռազմական գործողությունների դադարեցումը և կոչ է անում կողմերին՝ զսպվածություն ցուցաբերել։
«Պետք է ապահովել երկու կողմից ուժերի դուրսբերումը։ Պետք է անհապաղ վերադառնալ բանակցությունների, որը կհանգեցնի հակամարտության երկարատև լուծման, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։ Ցանկանում եմ հստակ հայտարարել, որ ԱՄՆ-ը վճռականորեն ասում է, որ չկա հակամարտության ռազմական լուծում։ Մենք կոչ ենք անում վերականգնել ուղիղ հաղորդակցությունը դիվանագիտական ու ռազմական ուղիների»,- նշեց Միլսը։
Նա նաև անդրադարձավ ԱՄՆ ջանքերին։
«Պետքարտուղար Բլիքենը հեռախոսազրույց է ունեցել վարչապետ Փաշինյանի և նախագահ Ալիևի հետ ու ափսոսանք հայտնել ռազմական գործողությունների կապակցությամբ։ Կովկասյան հարցերով հատուկ ներկայացուցիչն այնտեղ է և հանդիպումներ է ունենում Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ։ Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնում նպաստել Հայաստանի և Ադրբեջանի երկխոսությանը՝ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ԵԱՀԿ-ի և գործընկերների հետ համակարգմամբ՝ հասնելու երկարատև խաղաղության՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրության ու Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի հիման վրա»,- եզրափակեց ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչը։