ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում քննարկվում է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ռազմական ագրեսիայի առնչությամբ ՀՀ ներկայացրած դիմումը։ Քննարկման ընթացքում ունեցած ելույթում Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը հայտարարեց, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը պետք է պահպանվի։
Ֆրանսիայի ներկայացուցիչը նաև ներկայացրեց 3 ազդանշաններ, որոնք Ֆրանսիան հղել է ՀՀ-ին և Ադրբեջանին՝ հակամարտությունը կարգավորելու համար։
«Ֆրանսիան հակամարտության կարգավորման երեք ազդանշան է ուղարկել իր հայ և ադրբեջանցի գործընկերների հետ բանակցությունների ընթացքում։ Առաջինը՝ պետք է պահպանվի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի պահպանման ռեժիմը։ Մենք բոլորս պետք է հետևենք ՄԱԿ-ի կանոնադրությանն ու կարգավորենք հարաբերությունները խաղաղ ճանապարհով։ Երկրորդ՝ կոչ ենք անում Ադրբեջանին այնպես անել, որ իր ուժերը գտնվեն սկզբնական դիրքերում։ ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի միջև դելիմիտացիան պետք է ընթանա բացառապես բանակցությունների միջոցով։ Եվ երրորդ՝ կողմերը պետք է ակտիվացնեն երկխոսությունը՝ չլուծված խնդիրները լուծելու համար»,- հայտարարեց ֆրանսիացի դիվանագետը։