«Սփյուռք-Հայաստան գիտական կապերի ամրապնդում․ ականավոր գիտնական Կարապետ Անդրանիկյանի ղեկավարությամբ՝ հայ գիտնականների թիմը թափոնների վերամշակման միջոցով արժեքավոր նյութերի ստացման ուղղությամբ հաջողություններ է գրանցել». այս թեմայով հավիրված մամուլի ասուլիսում Գերմանիայի Համբուրգի տեխնոլոգիական համալսարանի կենսահենք լուծումների կենտրոնի տնօրեն, ADVANCE հետազոտական թիմի գիտական ղեկավար, պրոֆեսոր Կարապետ Անդրանիկյանն անդրադարձավ երկիր մոլորակում բնական ռեսուրսների նվազման մարտահրավերին՝ ընդգծելով, որ պետք է փորձել նոր աղբյուրներ գտնել:
«Մենք ունենք բիոզանգված, որը հնարավոր է վերափոխել էներգիայի, վերածել կենսաբանորեն ակտիվ նյութերի, որոնք կարող են փոխարինել բնական ռեսուրսներին:
Հայաստանը բնական պաշարներ քիչ ունի, բայց ունենք խելք: Մենք այստեղ ենք, որպեսզի Հայաստանի համար տեխնոլոգիաներ մշակենք և մասնագիտացնենք մարդկանց ու օգնենք, որ կարողանան կիրառել այդ տեխնոլոգիաները»»,- ասաց Կարապետ Անդրանիկյանը։