Համագործակցության նոր հնարավորություններ՝ Նիդերլանդների և Հայաստանի միջև․ Երևանում բացվեց Նիդերլանդա-հայկական առևտրի պալատ․ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ
Հայ-նիդերլանդական բիզնես համագործակցության պոտենցիալն իրացնելու գործով այսուհետ զբաղվելու է նաև Նիդերլանդա-հայկական առևտրի պալատը, որի բացման հուշագիրը ստորագրեցին պալատի նախագահ Լևոն Հայրապետյանն ու Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպան Նիկո Սխերմերսը՝ «Նիդերլանդա-հայկական գործարարության օրեր 2022»-ի շրջանակում։
«Հայաստանի շուկան որոշակի առումով փոքր է Նիդերլանդների համեմատ, բայց, այնուամենայնիվ, հնարավորությունները մեծ են: Հայաստանը պոտենցիալ ունի գյուղատնտեսության ոլորտում, իսկ Նիդերլանդները՝ որպես աշխարհում գյուղատնտեսական արտադրանքի երկրորդ արտահանող երկիր, կարող է համագործակցություն ծավալել Հայաստանի հետ»,- Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց  Նիկո Սխերմերսը:
Միջոցառման ընթացքում՝ հուլիսի 6-7-ը, հայ և նիդերլանդացի գործարարները հնարավորություն ունեցան ծանոթանալ ֆինանսավորման, գյուղատնտեսության, շինարարության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում երկուստեք առկա հնարավորություններին։
«Առանձնացված ոլորտները պատահական չեն: Եթե գյուղատնտեսության հարցում Նիդերլանդներն առավել մեծ ձեռքբերումներ ունեն, ապա տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հարցում Հայաստանն ունի մեծ առավելություններ՝ երկուստեք հարաբերությունները խորացնելու համար»,- նշեց դեսպանության տնտեսական հարցերի պատասխանատու Լարիսա Հարությունյանը:
Տեղական և արտասահմանյան գործարարներին ֆինանսական միջոցների և լուծումների տրամադրման առաջարկներով Նիդերլանդներից ժամանել է «Invest internationally» պետական ներդրումային հիմնադրամի ներկայացուցիչ Սոնա Կրայխեր-Դոլբակյանը: Նրա խոսքով՝ հիմնադրամի գործառույթը զարգացող երկրներում ներդրումները խրախուսելն է՝ համագործակցելով ինչպես կառավարությունների, այնպես էլ մասնավոր ձեռնարկատերերի հետ:
«Սա հնարավորություն է՝ գործարարներին ծանոթացնել այն ֆինանսական միջոցներին, որոնք տրամադրում է մեր հիմնադրամը»,- նշեց Սոնա Կրայխեր-Դոլբակյանը:
Միջոցառման շրջանակում ներկայացվեց նաև 2005 թվականից Հայաստանում գործող PUM ավագ մասնագետների նախաձեռնությունը, որի շրջանակում հայ ձեռներեցներին իրենց փորձն են փոխանցում նիդերլանդացի փորձագետները: PUM-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ Նաիրա Մկրտչյանի խոսքով՝ այն արդյունավետ գործունեություն է ծավալում կաթի վերամշակման, մրգերի, բանջարեղենի, էկոտուրիզմի, ՏՏ և առողջապահության ոլորտներում: Իսկ համագործակցության շնորհիվ ավելի քան տասը հոլանդական կազմակերպություն այսօր ունի իր ներկայացուցիչը Հայաստանում:
«Մենք հիմնականում աշխատում ենք բիզնեսների հետ, որովհետև փոքր և միջին բիզնեսների զարգացմանը միտված կազմակերպություն ենք: Կարելի է ասել, որ այսօր Հայաստանի  բոլոր մարզերն ակտիվ մասնակցություն ունեն, դիմում են մեզ, իսկ տարեկան ավելի քան հիսուն մասնագետ մինչ օրս գալիս է Հայաստան՝ իր փորձառությամբ կիսվելու»,- մանրամասնեց Նաիրա Մկրտչյանը:
Դեսպանությունը ծրագրում է Նիդերլանդա-հայկական գործարարության օրերը դարձնել ամենամյա։