Շիրակի մարզպետարանը Հայաստանի տարածքային զարգացման հիմնադրամի (նախկին Սոցներդրումների հիմնադրամ) հետ քննարկում է  Շիրակի մարզի գյուղերը գազաֆիկացնելու հարցը։
«Այս փուլում  թիրախում ենք պահում Ախուրյանի տարածաշրջանը, որովհետև չգազաֆիկացված համայնքներ կան։ Դիցուք՝  Բայանդուրը և Երազգավորսը իրար կողքի են գտնվում,  մի քանի կիլոմետրի խնդիր է գազատար խողովակ անցկացնելը, որի լուծելիության դեպքում կգազաֆիկացվի նաև Երազգավորսը։ Չգազաֆիկացված այլ համայքները ևս ունենք», – ասաց Շիրակի մարզպետ Նազելի Բաղդասարյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ այս աշխատանքները համակարգելու է  Շիրակի փոխմարզպետներից մեկը՝  Ալբերտ Այվազյանը, որը երեկ քննարկում է ունեցել հիմնադրամի տնօրենի հետ:
«Բնակավայրերից կոնկրետ Ախուրյանի դեպքում կփորձենք գործն ավարտին հասցնել  և լուծել այն համայնքների խնդիրը, որոնց գազաֆիկացման հարցը տարիներով չի լուծվել», -ասաց մարզպետը։
Նշենք, որ Բայանդուրը գազաֆիկացվել  է 2020 թվականի դեկտեմբերին,  180 մլն դրամ արժողությամբ ծրագիրն իրականացվել  է կառավարություն-համայնք համաֆինանսավորմամբ՝ 65% -35% հարաբերակցությամբ։  Ախուրյանի տարածաշրջանի մի համայնքներից գազաֆիկացված չեն Երազգավորսը, Ղարիբջանյանը, Գետքը, Ախուրիկը, Ոսկեհասկը, իսկ  Առափիի մի թաղամասն է գազաֆիկացված։