Արցախի Ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ միաձայն ընդունեց «Բռնազավթված տարածքների մասին» և «Քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը: Նախագծերի փաթեթին կողմ քվեարկեցին նիստին ներկա բոլոր 31 պատգամավորները:
Այնուհետև պատգամավորները հանդես եկան հայտարարություններով:
«Դեռևս 2016թ. հետո Արցախի Հանրապետության մի շարք «կարող» քաղաքացիներ իրենց որդիներին հանել են ԱՀ զինկոմիսարիատների հաշվառումից և տեղափոխել հաշվառման ՀՀ տարբեր զինկոմիսարիատներ, սակայն բարոյական չափանիշների վրա թքած ունենալով՝ փաստացի շարունակել են բնակվել և պաշտոններ զբաղեցնել Արցախում,- հայտարարեց պատգամավոր Սեյրան Հայրապետյանը: – Մի մասն էլ, օգտվելով տարբեր անպատասխանատու բժիշկների աջակցությունից, Արցախում և Հայաստանում ճանաչվելով ոչ պիտանի, հանվել է զորահավաքային ռեսուրսներից կամ ընդգրկվել թիկունքային պաշտոնների համալրման ռեսուրսում: Եղել են նաև այնպիսիները, որ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ի աղետալի պատերազմը սկսելուն պես լքել են Արցախը»: