Հայաստանում ավելի քան 190 հազար մարդ հաշմանդամություն ունի։ Այս մարդկանցից շատերը զրկված են ոչ միայն ազատ տեղաշարժի, այլև համակարգչից ու այլ սարքերից օգտվելու հնարավորությունից։
Key-X կոչվող առաջին բազմաֆունկցիոնալ ստեղնաշարը եկել է հեշտացնելու համակարգչից օգտվող հաշմանդամություն ունեցողների կյանքը։ Այն հնարավորություն է տալիս շարժողական, ֆիզիկական և մտավոր առողջական խնդիրներ ունեցող անձանց օգտագործել ցանկացած համակարգիչ, սմարթֆոն կամ պլանշետ։ Ստեղնաշարը կիրառելու համար անհրաժեշտ է սարքը միացնել համակարգչին և միավորել գունային մի քանի կոճակ։ Այն կարելի է օգտագործել նաև աչքերը թարթելու միջոցով։ Աչքերի թարթումը ֆիքսող հարմարանքը պարզապես պետք է ամրացնել ակնոցին, որն իր հերթին միացվում է կցորդ սարքին և Key-X-ին։ Արդյունքում հնարավոր է դառնում տեքստ հավաքել, նկարել կամ այլ գործողություն կատարել՝ միայն աչքերը թարթելու միջոցով։ 11 ստեղն ունեցող սարքավորումը ստեղծվել է հենց հաշմանդամություն ունեցող անձի կողմից։
ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ ուսումնասիրում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար ստեղծված այս նորագույն միջոցները։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի փոխնախարարն ընդգծում է՝ աջակցող միջոցների ֆունկցիոնալությունը դիտարկելուց և դրանք ձեռք բերելուց հետո հաշմանդամություն ունեցող անձինք կրթվելու, ժամանցն ավելի հետաքրքիր դարձնելու և ավելի ներառական միջավայր ունենալու հնարավորություն կունենան։
Աջակցող նորագույն միջոցները տեղի գործընկերներին ներկայացնելու և վերապատրաստման դասընթացներ անցկացնելու նպատակով օրերս Հայաստան են ժամանել Key2enable կազմակերպության ներկայացուցիչները։ Վերապատրաստման դասընթացների մեկնարկը տրվեց այսօր։ Դրանք կտևեն մինչև օգոստոսի 4-ը։
Key2enable կազմակերպության ղեկավար և համահիմնադիր Ջոուզ Ռուբինգերը նշում է, որ աջակցող այս սարքը ստեղծվել է Բրազիլիայում, ապա կիրառվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում։ Այն օգնում է հաշմանդամություն ունեցող անձանց՝ բացահայտել իրենց իրական ներուժը, հնարավորություն ընձեռում ավելի անկախ և ինքնուրույն կյանք վարել։
Սարքը տրամադրվում է դպրոցներին, խնամքի հաստատություններին, որտեղ ուսուցիչները, յուրացնելով գործիքը, սովորեցնում են երեխաներին։ Կազմակերպության ղեկավարը կարևորում է այն, որ սարքը բարելավել է հազարավոր մարդկանց կյանքի որակը։
Նախաձեռնության շրջանակում 2 օրվա ընթացքում կվերապատրաստվեն Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության խնամքի հաստատությունների, հատուկ և ներառական կրթություն իրականացնող դպրոցների և այլ կենտրոնների ավելի քան 70 մասնագետներ։ Միայն դրանից հետո նախարարությունը կդիտարկի սարքի արդյունավետությունը և դրական եզրակացություն ստանալուց հետո Հայաստանում ևս կներդրվի Key-X ստեղնաշարը։