Պետական կառավարման համակարգի շուրջ 19 հազար 709 աշխատակիցների պարգևավճարների համար 21,19 միլիարդ դրամ է հատկացվել: Այս մասին ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության քննարկմանը՝ անդրադառնալով «Իմ քայլից» Բաբկեն Թունյանի` պարգևավճարների մասին հարցին:
Նրա խոսքով, դրանից 15 մլրդ 477 մլն դրամը բյուջեով նախատեսված է եղել «պարգևատրումներ, խրախուսումներ և հատուկ վճարումներ» հոդվածով, 3 մլրդ 425 մլն դրամը քաղաքացիական, դատական և պետական ծառայողների պարգևատրումն է, իսկ 2 մլրդ 548 մլն դրամը` հարկային, մաքսային մարմինների աշխատողների պարգևատրումները։
«Պարգևավճարը կազմում է աշխատավարձի հաշվարկային չափի ընդամենը 30 տոկոսը։ Բայց դրա մեջ, բացի այս պարգևավճարից, կա նաև 10 տոկոսի չափով քաղծառայողների ու հատուկ ծառայողների պարգևավճարը, որը կապ չունի այս տողի հետ:
Աշխատակիցների համար հաշվարկային ցուցանիշը կատարվել է 96,5 տոկոսով, ինչը հնարավորություն է տվել ունենալ աշխատանքի վարձատրության միջին, ամսական 370 հազար դրամի չափով մակարդակ»,- նշեց Ջանջուղազյանը: