Անհրաժեշտության դեպքում գործողություններ կձեռնարկվեն՝ ՀԱՊԿ կանոնադրությանը համապատասխան․ ՀԱՊԿ հայտարարությունը Սյունիքում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) հայտարարություն է տարածել հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Սյունիքի մարզի գոտում տիրող իրավիճակի կապակցությամբ։
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում Հայաստանի Հանրապետության մշտական ​​և լիազոր ներկայացուցիչ Վիկտոր Բիագովը մայիսի 13-ին ՀԱՊԿ մշտական ​​խորհրդի նիստի ժամանակ տեղեկացրել է մայիսի 12-ին Ադրբեջանի Հանրապետության հետ Հայաստանի Հանրապետության պետական ​​սահմանին տեղի ունեցած միջադեպի մասին: Հայկական կողմի կարծիքով՝ Ադրբեջանի զինված ուժերը խախտել են սահմանը և մի քանի կիլոմետր խորացել հայկական տարածքում:
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ստեղծված իրավիճակը հեռախոսով քննարկել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հետ:
ՀԱՊԿ-ն ուշադրությամբ հետևում է Հայաստանի Սյունիքի մարզի սահմանամերձ շրջաններում իրադրության զարգացմանը: Իրադրության զարգացմանը զուգընթաց, անհրաժեշտության դեպքում, գործողություններ կձեռնարկվեն՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի և ՀԱՊԿ կանոնադրության դրույթներին համապատասխան»։