Ադրբեջանի երկու բնակիչ է ձերբակալվել «Թալիբան» ահաբեկչական խմբավորման մեջ ներգրավելու համար։ Տեղական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներ Յահյա Մամեդովն ու Էլնուր Ջաբիևն անօրինական խմբավորումների կազմում մասնակցել են հակամարտությունների երկրի սահմաններից դուրս։
Ադրբեջանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը ձերբակալել է այս երկուսին, որոնք մասնակցել են «Թալիբան»-ի ենթակայությամբ գործող «Սալահադդին»-ի կազմում գործողությունների։
Մասնավորապես, քննությամբ պարզվել է, որ Մամեդովն ու Ջաբիևը 2010 թվականի նոյեմբերին ու դեկտեմբերին այցելել են Իրան, այնուհետև անօրինական ճանապարհով՝ Պակիստան, որտեղ էլ մասնակցել են անօրինական զինված խմբավորումների գործողություններին «Սալահադդին»-ի կազմում, որը ենթարկվում է «Թալիբան»-ին։
Մամեդովն ու Ջաբիևը խոստովանել են իրենց կատարած հանցագործությունները։ Նրանք այժմ կայանքի տակ են։ Քրեական գործը քննության փուլում է։