Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները եթե կայանան, կնմանվեն 1990թ․-ի ընտրություններին: «Ընտրական «ավանդույթներ». որքանո՞վ դրանք կենսունակ կլինեն առաջիկա ընտրություններին» թեմայով առցանց քննարկման ժամանակ այս կարծիքը հայտնեց Երևանի մամուլի ակումբի նախագահ Բորիս Նավասարդյանը:
«Դա պայմանավորում եմ նրանով, որ քաղաքական ուժերը, որոնց դասավորվածությունն արտացոլվելու է նաև ընտրական գործընթացների և ընտրական ինստիտուտների ազդեցության առումով, մոտավորապես նույն հնարավորություններն են ունենալու, ինչ 1990թ.-ին: Այսօր կարող է լինել նույն պատկերը, քանի որ այսօր ևս ունենք մի քանի խաղացողներ, որոնք ընտրությունների վրա ազդելու լուրջ լծակներ ունեն, դրանք են՝ իշխանությունները, նախկիններից բաղկացած ընդդիմությունը և երրորդ ուժ, որը հաշվի առնելով, որ բնակչության մեծ մասը վստահություն չի տածում ո՛չ նախկին, ո՛չ այսօրվա իշխանության նկատամբ, փորձելու է օգտագործել այդ անվստահությունը և որոշակի ձայներ շահելով՝ հայտնվել ապագա խորհրդարանում: Դա բերելու է անվերահսկելի գործընթացների»: