Ադրբեջանում այդ պուրակի ցուցադրություններն ակնհայտորեն վերահաստատում են Հայաստանի և Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը։ Այս ամենը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ չպետք է թույլ տանք՝ մեզ թմրեցնեն ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ և այդպիսի կոչերով, դա պարզապետ շղարշ է, որը նախատեսված է միջազգային հանրության համար։ Այս մասին այսօր «Հայատյացությունը՝ Ադրբեջանի պետական քաղաքականություն. Հայաստանի արձագանքը» թեմայով քննարկմանը նշեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի օգնական Տաթևիկ Մանուկյանը։
«ՄԻՊ աշխատակազմն իր հայտարարություններով փորձում է ևս մեկ անգամ ցույց տալ և վերահաստատել, որ ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հենց այս քայլերն են, որ հանգեցնում են խոշտանգումների, դաժանությունների։ Այս ամենը միայն խաթարում է տարածաշրջանում խաղաղությունն ու համերաշխությունը»,- ասաց ՄԻՊ օգնականը։