Կողմերն անում են ամեն ինչ, որպեսզի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերն իրականություն դառնան։ Այսօր այս մասին ԱԺ–ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
Խոսելով 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության կատարման ընթացքի ու դրանում Մոսկվայի ունեցած դերի մասին` փոխվարչապետն ասաց. «Ինձ բավարարում է այնքանով, որքանով ես տեսնում եմ պատրաստակամություն ամենաբարձր մակարդակով, բազմաթիվ փորձեր խնդիրը լուծելու համար։ Դա արդեն իսկ, եթե չասենք լիարժեք, ապա գոնե պետք է ֆիքսենք, որ նման հանգամանք կա, ինչի համար պետք է շնորհակալ լինենք նաև»։
Հարցին, թե արդյո՞ք Ադրբեջանը գերիների վերադարձի դիմաց նախապայման դնում է, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Ես կխոսեմ իմ հարթակի տեսանկյունից, որտեղ նման հարց չի քննարկվել»։
Ինչ վերաբերում է ապաշրջափակման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, որոնց վերաբերյալ մինչև մարտի վերջ նախատեսված էր ունենալ ամփոփ զեկույց, Մհեր Գրիգորյանը հայտնեց, որ աշխատանքի ընթացքում ի հայտ են եկել բազմաթիվ հարցեր ու տեխնիկական բնույթի դետալներ, որոնք ենթակա են փորձագիտական ուսումնասիրման, որը, նրա խոսքով, նույնպես ժամանակատար պրոցես է։
«Հակառակ դեպքում` որոշումները կա՛մ չեն կայացվի, կա՛մ չեն իրականանա, որովհետև հետո կպարզվի, որ այն, ինչ որոշվել է, անհնարին է իրականացնել»,- ասաց Գրիգորյանը։