Պարենի մատակարարման մինչև 2-շաբաթանոց խզումներ են եղել, որոնք բնակչությունը հիմնականում չի նկատել։ Այս մասին այսօրվա ասուլիսի ժամանակ նշել է Հայաստանի գործատուների միության նախագահ, տնտեսագետ Գագիկ Մակարյանը։ Նա գործընկերների հետ ուսումնասիրություն է անցկացրել պարենային ապահովության թեմայով ու պարզել է որոշ նրբություններ։
«Հայաստանում ինքնաբավությունը ոչ բոլոր մթերքների գծով է ակնհայտ առկա։ Պարենային անվտանգությունը մթերքների գծով երեք խմբի պետք է բաժանել։ Առաջին խումբը հացահատիկային մթերքներն են։ Հայաստանը հացահատիկային բերքի առումով հիմնականում մատակարարման խնդիրներ չի ունեցել, բայց Արցախյան պատերազմից հետո, երբ ցանքատարածություններ են կորսվել, երբ բազմաթիվ տարածքներ հայտնվել են սահմանային եզրագծին և ունեն ռիսկեր, այս տեսանկյունից մենք ունենք բավականին պակասած, նվազած հնարավորություններ թե՛ Արցախից ներմուծելու հացահատիկը, թե՛ տեղերում զարգացնելու առումով», – բացատրում է Մակարյանը։
Մասնագետի առանձնացրած երկրորդ խումբը ոչ հացահատիկային մթերքներն են՝ կարագ, ձեթ, մակարոնեղեն և այլն։ Այդ ոլորտում նույնպես Հայաստանը պարենային տեսանկյունից ապահովված չէ, քանի որ այդ ապրանքները մեծավմասամբ ներմուծվում են։
Ինչ վերաբերում է երրորդ խմբին՝ մրգեր և այլն, այստեղ Հայաստանը, ըստ Մակարյանի, ինքնաբավ է։ Խնդիրներ կան մսի շուկայում, որը տարբեր չափով է ապահովված․