Հրայր Թովմասյանը 2009-ին կողմ էր սահմանադրական կարգի տապալման օրինագծին, հիմա ինքը ևս դա ճանաչեց հակասահմանադրական. Գևորգ Պապոյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Օրենքի նախագիծը 2009 թվականին է կարծես ընդունվել, որը Սահմանադրական դատարանը ճանաչեց հակասահմանադրական, և ընդունվել է մի ԱԺ-ում ու մի քաղաքական թիմի կողմից, որի կարկառուն ներկայացուցիչ է եղել Հրայր Թովմասյանը։ Եվ, որքանով տեղեկացված եմ մամուլի հրապարակումներից, Հրայր Թովմասյանը կողմ է քվեարկել, որ այդ նախագիծը ճանաչվի հակասահմանադրական։ Այսինքն՝ իրենք ընդունել են, հետո իրենք ճանաչել են հակասահմանադրական։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Գևորգ Պապոյանը։
Նրա խոսքով՝ դատական համակարգը գործող իշխանությունից անկախ է, բայց վստահ չեն, որ այլ անձանցից կախվածություն չունի։
«Մեր նախընտրական խոստումներից մեկն էլ, երևի, կլինի այն, որ դատարանների ու դատավորների անկախությունը պետք է հասցնենք 100 տոկոսի, որպեսզի որևէ մեկը որևէ ազդեցություն չկարողանա ունենալ դատարանների վրա»,- ավելացրեց Պապոյանը։