Տնտեսական բնույթի մի շարք հանցատեսակներ առաջիկայում կարող են ապաքրեականացվել, ինչի արդյունքում չարամիտ գործարարները կկարողանան առանց կաշկանդվելու ապօրինի օգտագործել ուրիշների ապրանքային նշանները կամ կեղծ գինիներ և օղիներ արտադրել, ու այսպես շարունակ:
Բանն այն է, որ ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարությունը շրջանառության մեջ է դրել օրենքի մի նախագիծ, որով առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքում մի շարք փոփոխություններ կատարել: Ամենաառանցքային փոփոխությունը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի տնտեսական հանցագործություններին վերաբերվող միանգամից յոթ հոդվածներ ուժը կորցրած ճանաչելու առաջարկն է:
Մասնավորապես, առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել ՀՀ ՔՕ 191-րդ հոդվածը՝ «Վարկը ոչ նպատակային օգտագործելը»: Այս դրույթը պատասխանատվություն է նախատեսում. Պետության կամ միջազգային կազմակերպության կամ միջազգային պայմանագրով նախատեսված ծրագրի կողմից տրամադրվող նպատակային վարկը ոչ նպատակային օգտագործելու համար, եթե այդ արարքի արդյունքում խոշոր վնաս է պատճառվել անձանց, կազմակերպություններին կամ պետությանը:
ՀՀ ՔՕ-ի հաջորդ «ավելորդ» դրույթը 197-րդ՝ «Ապրանքային նշանն ապօրինի օգտագործելը» հոդվածն է: Հատկապես այս դրույթը հայկական իրականության համար առավել քան պահանջված է: Բավական է ուշադրություն դարձնել միայն օղու շուկայում տիրող իրավիճակին: Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ ՀՀ ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Սամվել Ալեքսանյանի ընտանիքին պատկանող «Ալեքս Գրիգ» ընկերությունը արտադրում է օղիներ, որոնց ապրանքանիշերը նույնականացված են միջազգային ճանաչում ունեցող ռուսական և ուկրաինական օղիների անվանումների հետ, պարզապես անվանումը մեկ կամ երկու տառի փոփոխությամբ տարբերվում է: Բայց որպեսզի այս երույթը չվերածվի քրեական հանցագործության՝ «Ալեքս Գրիգ» ընկերության օղիների վրա, շատ փոքր տառերով, բայց այնուամենայնիվ գրված է, որ այն արտադրված է Հայաստանում՝ «Ա.Գ.» կամ «Ալեքս Գրիգ» ընկերության կողմից:
Այլ կերպ ասած՝ մի փոքր ուշադիր սպառողն այս դեպքում հստակ կարող է պարզել, թե ինչ օղի է պատրաստվում գնել: Բայց եթե ՀՀ ՔՕ նշված դրույթը հանվի, ապա անբարեխիղճ գործարարներն ազատորեն կարող են իրենց անորակ ապրանքները իրացնելու նպատակով օգտագործել հանրահայտ ապրանքանիշերը: Իհարկե, տեսականորեն հնարավոր է, որ այդ ամենը բացահայտվի և այդ դեպքում տվյալ գործարարին սպառնում է տնտեսական մրցակցության կանոնները խախտելու համար տուգանք: Բայց այս դեպքում խոսքը տուգանքի մասին է, ուստի գործարարին կմնա ընդամենը հաշվարկել, թե ինչ սխեմայով իր կեղծումն իրականացնի, որպեսզի վերջնաարդյունքում ֆինանսական վնասներ չկրի:
ՀՀ ՔՕ հաջորդ ապաքրեականացվող դրույթը կարող է լինել 198-րդ՝ «Կեղծ գովազդը» հոդվածը: Ի դեպ, կեղծ գովազդ տարածելու արարքը ապաքրեականացնելուն զուգահեռ առաջարկվում է այդ արարքի համար պատասխանատվություն սահմանել ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Այլ կերպ ասած, եթե օրինագիծը ինչպես կա ընդունվի, ապա կեղծ գովազդ տարածողների նկատմամբ այլևս քրեական հետապնդում չի սկսվի, բայց նրանց կարող են ենթարկել վարչական պատասխանատվության՝200-ից 400 հազար դրամի չափով:
Վերը նշված օրինագծով առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել ՀՀ ՔՕ 207-րդ՝ «Կեղծ գինի կամ կեղծ օղի կամ ալկոհոլային կեղծ այլ խմիչք իրացման նպատակով պատրաստելը կամ իրացնելը», 210-րդ՝ «Ակցիզային դրոշմանիշերով և (կամ) դրոշմապիտակներով դրոշմավորման ենթակա չդրոշմավորված կամ չվերադրոշմավորված ապրանքներ իրացնելը», 211-րդ՝ «Ակցիզային դրոշմանիշերով և (կամ) դրոշմապիտակներով դրոշմավորման կանոնները խախտելը» և 213-րդ՝ «Վաշխառությունը» հոդվածները:
Ակցիզային դրոշմապիտակների հետ կապված վերը նշված երկու դրույթների դեպքում արարքի ապաքրեականացմանը զուգահեռ՝ առաջարկվում է համապատասխան նորմ ավելացնել ՀՀ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում: Թերևս առավել ուշագրավ է վաշխառությունն ապաքրեականացնելու և փոխարենը որևէ այլ օրենսգրքով պատասխանատվություն չառաջարկելու փաստը: Այսինքն, ստացվում է, որ այս օրինագծի ընդունվելու դեպքում ֆինանսներ և իշխանական լծակներ ունեցող անձինք անարգել կարող են զբաղվել վաշխառությամբ:
Վերջին տարիներին բազմաթիվ դեպքեր են արձանագրվել երբ այս կամ այն պաշտոնյայի կողմից վաշխառությամբ զբաղվելու փաստեր են հայտնի դարձել: Բազմաթիվ դեպքերում պաշտոնյաները ստիպված են եղել իրենցից տուժած անձանց ինչ-ինչ փոխհատուցում տալ կամ մասնակի փոխզիջումների են գնացել՝ իրենց անձի շուրջ բարձրացած աղմուկը զսպելու համար: Այս օրինագծի ընդունման դեպքում, սակայն, վաշխառու պաշտոնյաներին այլևս ոչինչ չի սպառնա: