Մենք պետք է ունենանք առաջ շարժվելու հստակ տեսլական, առաքելություն: Մենք պետք է հստակ հասկանանք՝ ուր ենք գնում և ինչու: Այս մասին РБК հեռուստաալիքի գլխավոր տնօրեն Իլյա Դորոնովին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:
«Կարծում եմ՝ մենք տեսլական չունենք: Որպես երկրի նախագահ՝ ես փորձում եմ հասնել նրան, որ գիտակցվի տեսլականի, առաքելության անհրաժեշտությունը: Եվ դա այնպիսի առաքելություն պետք է լինի, որի շուրջ շատերն են քննարկում, ովքեր մտածում են երկրի ապագայի մասին, այդ թվում նաև մեր սփյուռքահայ հայրենակիցները:
Մենք, լինելով էմոցիոնալ ժողովուրդ, հստակ տեսլական չունենալու պատճառով սկսել էինք հավատալ մեր երազանքներին և երազանքները ընդունել էինք որպես իրականություն, և դա անհասկանալի ծավալների էր հասել»,- նշել է Սարգսյանը՝ հավելելով, որ, օրինակ, շատ հայեր սկսել էին հավատալ, որ Հայաստանը գիտության հզոր երկիր է, սակայն Հայաստանը եղել է այդպիսի երկիր, երբ ԽՍՀՄ կազմում էր, այժմ Հայաստանն ունի շատ մեծ պոտենցիալ: