Փետրվարից մինչ օրս Սևանի ափամերձ տարածքներից ապամոնտաժվել են մոտ երեք տասնյակ շինություններ, որոնց այդտեղ գտնվելու վերաբերյալ իրավական փաստաթուղթ չկա։ Այս մասին, այսօր՝ մարտի 18-ին, կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրուցում հայտարարեց շրջակա միջավայրի նախարար Ռոմանոս Պետրոսյանը։
«Այս փուլում ապամոնտաժումը, քանդումը և ափից հեռացումը վերաբերում է բացառապես «Սևան ազգային պարկի» տնօրինման տակ գտնվող հողերի վրա առանց որևէ տեսակի իրավունքի, զոռբայության արդյունքում կառուցած դղյակներին, շենք-շինություններին, պարիսպներին, կցակառույցներին և տաղավարներին։ «Սևան ազգային պարկը»՝ որպես պետական ինստիտուտ, իր լիազորությունների և իրավասությունների շրջանակում իր տարածքները կարող է սահմանադրորեն ազատագրել և վերադարձնել իր տնօրինման տակ։ Որևէ փոխատուցման մասին խոսք լինել չի կարող»,- նշեց Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Նախարարի խոսքով՝ հաջորդ փուլով կապամոնատժվեն կառուցապատման կամ վարձակալության որոշ թղթեր ունեցող տնտեսվարողների տարածքները, որոնք բոլոր դեպքերում կառուցված են իրավախախտումներով, մենք իրենց ծանուցելու ենք նախապես և ժամանակ ենք տրամադրելու՝ եթե իրենց ձեռքով իրենց ապօրինի շինությունները չեն ապամոնտաժի, այդ դեպքում՝ արդեն օրենքով սահմանված կարգով «Սևան ազգային պարկը» սեփական միջոցներով կապամոնտաժի և դատական կարգով բռնագանձման հայց կներկայացնի դատարան՝ բռնագրավելու այն միջոցները, որոնք ծախսվել են ապամոնտաժելու վրա»,- ասաց նախարարը։
Ըստ նախարարի՝ երրորդ փուլով, երբ հերթը հասնի թույլատրելի նիշից ներքև կառուցված, բայց պետական գրանցում ունեցող տիրապետմանը, այդ ժամանակ փոխհատուցման հարց կարող է քննարկվել․ «Դա պետք է վիճարկենք բացառապես դատական կարգով և օրենքով սահմանված այլ ընթացակարգերով»։
Պետրոսյանի խոսքով՝ ալիքի ազդեցության գոտի կա սահմանված, 1901,5 նիշից բարձր շենք- շինությունները առաջին և երկրորդ փուլերում քանդման ենթակա չեն, դրանց քանդման փուլը տեղի կունենա տարիներ անց, գուցե 5 տարի անց:
Վլադիմիր Գասպարյանի՝ Սևանի ափին գտնվող տունը ևս գտնվում է այդ գոտում: