Կարող եմ օրինակներ բերել, որ ՄԻՊ կառույցը պատշաճ դիրքում չի եղել, բայց նաև փաստ է, որ պատերազմի օրերին և դրանից հետո մեծ աշխատանք է կատարել: Այս մասին այսօր «ՄԻՊ իրավունքների պաշտպանություն իշխանություններից. ավանդույթները շարունակվում են» թեմայով առցանց քննարկման ժամանակ ասաց իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը:
Ըստ նրա, միջազգային հարթակներում այն, ինչը որ պետք է աներ պետությունն` իր տարբեր մարմիններով`չարեց և դա ծածկվեց ՄԻՊ-ի զեկույցներով:
Նինա Կարապետյանցը տրամաբանություն չի տեսնում, թե ինչո՞ւ է իշխանությունը որոշել անել այդ փոփոխությունը` կրճատելով ՄԻՊ գրասենյակին տրամադրվող ֆինանսավորումը:
Իրավապաշտպանի դիտարկմամբ՝ օմբուդսմենի գրասենյակին ձեռք տալը ճակատագրական սխալ կլինի: Կարապետյանցի խոսքով՝ զուտ մեխանիկական կրճատում է արվել`առանց հաշվի առնելու հետևանքները, բայց սա, վստահաբար, բերելու է ՀՀ վարկանիշի անկմանը, եթե ՄԻՊ ինստիտուտի անկախությունն իսկապես կասկածի տակ դրվի: