Ադրբեջանական հաքերների ձեռք բերած տեղեկությունները չեն հաստատվել, որ Էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի միջոցով են ձեռք բերվել․ Գևորգ Հայրապետյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Էլեկտրոնային առողջապահական համակարգը հաջողված կիբերհարձակման չի ենթարկվել: Այս մասին այսօր հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ՀՀ Արդարադատության նախարարության անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Գևորգ Հայրապետյանը:
«Չի հաստատվել, որ ադրբեջանական հաքերների ձեռք բերած տեղեկությունները ձեռք են բերվել էլեկտրոնային առողջապահական համակարգի միջոցով: Ավելին՝ էլեկտրոնային առողջապահական համակարգը բավարար պաշտպանության մակարդակ է ապահովում»,- նշեց Հայրապետյանը:
Անդրադառնալով կորոնավիրուսի տարծումը կանխարգելելու նպատակով քաղաքացիների անձնական տվյալների հավաքման ծրագրի ներդրմանը, որը հսկում էր տեղաշարժը, հեռախոսազանգերի, հաղորդագրությունների շրջանակը, Հայրապետյանը վստահեցրեց, որ դրա հետ կապված կային օրենքով նախատեսված անվտանգության երաշխիքներ, բացի այդ՝ Կառավարության որոշմամբ՝ արտակարգ դրության ռեժիմի ավարտից հետո տվյալները ոչնչացվել են, տվյալները պահպանող կրիչները ոչնչացվել են ֆիզիկապես: