Դատավորներ ունենք՝ ստանձնել են պետական ահաբեկչության հովանավորչությունը․ ուզում եմ գնահատական տաք․ Բաբաջանյանը՝ Ջհանգիրյանին. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱԺ արտահերթ նիստի օրակարգում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամի թեկնածուներ Գագիկ Ջհանգիրյանի և Դավիթ Խաչատուրյանի ընտրության հարցն է:
ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանը Գագիկ Ջհանգիրյանին խնդրեց անդրադառնալ ԲԴԽ նախագահի նոյեմբերի 15-ի հայտարարությանը և դրան հաջորդած զարգացումներին, որոնք բխում էին դատարաններին ուղղված այդ մարտակոչից. «Դատավորներ ունենք՝ ստանձնել են պետական ահաբեկչության հովանավորչությունը:
Ահաբեկչական հայտարարություններ արած անձանցից որևէ մեկը չի վերցվել կալանքի տակ: Խնդրում եմ գնահատական տաք ԲԴԽ նախագահի հայտարարությանը և պետական ահաբեկչությունը հովանավորած դատավորներին»:
Ի պատասխան Ջհանգիրյանն ասաց, որ ինքը քաղաքական անձ չէ. «Բայց եթե այդ հիմքով կարգապահական վարույթ հարուցվի, և ԲԴԽ-ն քննարկի, ես իմ տեսակետը, իհարկե, կհայտնեմ: Մեծ սիրով կսպասեմ այդ կարգապահական վարույթներին»:
Պատգամավորը խնդրեց որպես իրավաբան և քաղաքացի արտահայտել իր վերաբերմունքը Ռուբեն Վարդազարյանի հայտարարության վերաբերյալ:
«Հիմա դուք ինչ եք ուզում՝ ես էստե՞ղ պատասխանեմ, թե՞ գնամ էնտեղ հնարավոր պարագայում մասնակցեմ: Այ որ ասեք` ինչ եք ուզում, կասեմ»,- արձագանքեց Գագիկ Ջհանգիրյանը: