Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին կարելի է արդեն խոսել բացառապես անցյալ ժամանակով։ Այս մասին ԱՊՀ երկրների ղեկավարների խորհրդի նիստի ժամանակ ունեցած ելույթում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ես ամբողջությամբ համաձայն են Վլադիմիր Պուտինի հետ այն հարցում, որ խոսելով ղարաբաղյան հակամարտության մասին՝ պետք է արդեն ասենք, որ այն եղել է անցյալում։ Սա արդեն պատմություն է»,- նշել է նա։
Ալիևը նաև շարունակել է սպառնալիքներ հնչեցնել, իսկ ԼՂ-ի վերաբերյալ Պուտինի հայտարարությունը «կարևոր ազդանշան է» անվանել այն ուժերին, որոնք ցանկանում են խանգարել եռակողմ համաձայնագրի իրականացմանը։
Հիշեցնենք՝ նոյեմբերի 17-ին ռուսական «Россия 24»-ին տված հարցազրույցում ՌԴ նախագահը հայտարարել էր, որ եթե հայկական կողմը հրաժարվի ԼՂ-ի շուրջ ձեռք բերված կրակի դադարեցման համաձայնագրից, մեծ սխալ ու «ինքնասպանություն» կլինի։
Հավելենք նաև, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չի մասնակցում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթնաժողովին՝ հոր՝ Վովա Փաշինյանի մահվան հետ կապված։