Ծառատնկման ծրագիրը մշակելիս և յուրաքանչյուր կտրոնի ու տնկված ծառի համար գումար սահմանելիս հաշվի առնվել է, թե քաղաքացիներն օրական քանի ծառ կարող են տնկել: Այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց ՀՀ շրջակա միջավայրի փոխնախարար Վարդան Մելիքյանը՝ լրագրողներից մեկի հարցին ի պատասխան:
«Մենք նախնական մեր աշխատակիցներին խնդրել էինք գնահատել, թե որքան կտրոն կկարողանանք տնկել ամեն օր: Նվազագույնը 200 կտրոն հնարավոր է մեկ օրվա ընթացքում պատրաստել և տնկել: Այսինքն՝ օրական ծրագրի մասնակիցները կաշխատեն մինչև 10.000 դրամ»,- ասաց պաշտոնյան:
Նա հավելեց նաև, որ սա նվազագույն թիվն է:
Հիշեցնենք, որ Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 15-րդ միջոցառումը։ Այս միջոցառման նպատակն է՝ բնապահպանական խնդիրներ լուծելու միջոցով գյուղատնտեսական ոլորտում ժամանակավոր աշխատատեղեր ստեղծել: Ըստ այդմ, կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով առաջացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած բնակչությանը ծառատնկման աշխատանքներ կատարելու դիմաց վճար կտրամադրվի:
Առաջարկվում է Հայաստանի բարձրադիր գոտիներում ուռենու տեղական տեսակների կտրոնների միջոցով գետերի հովիտներում հիմնել ափապաշտպան անտառաշերտեր՝ աշխատանքներում լայնորեն ներգրավելով տեղական բնակչությանը՝ այդպիսով ստեղծելով լրացուցիչ աշխատատեղեր, մեղմելով բնակչության եկամուտների կրճատման հետ կապված վտանգները։