Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման 15-րդ միջոցառումը։ Բնապահպանական այս ծրագիրը, շրջակա միջավայրի փոխնախարար Վարդան Մելիքյանի փոխանցմամբ, կիրականացվի Հայաստանի 6 մարզերում՝ Սյունիքում, Վայոց ձորում, Շիրակում, Լոռիում, Տավուշում և Գեղարքունիքում:
«Հիմնականում կլինեն բարձրադիր գոտիները՝ 1800-2400 մետր բարձրության վրա: Քարտեզագրվում են այն գետերը, որոնց ափերին հնարավոր է և ցանկալի է ունենալ նման անտառաշերտեր»,- ասաց նա:
Ըստ Մելիքյանի՝ նախատեսվում է, որ ծրագրում մինչև 1.000 քաղաքացի կներգրավվի:
Նշենք, որ Կառավարության հաստատած այս միջոցառման նպատակն է՝ բնապահպանական խնդիրներ լուծելու միջոցով գյուղատնտեսական ոլորտում ժամանակավոր աշխատատեղեր ստեղծել: Ըստ այդմ, կորոնավիրուսի տարածման հետևանքով առաջացած դժվարությունների արդյունքում սոցիալական խնդիրների առջև կանգնած բնակչությանը ծառատնկման աշխատանքներ կատարելու դիմաց վճար կտրամադրվի: