Վկաների պաշտպանության ինստիտուտը, որը կա մեր Քրեական դատավարության օրենսգրքով, պետք է ավելի ուժեղացվի։ Այս մասին այսօր՝ «ԱԺ մոնիթորինգ. 7-րդ գումարման ԱԺ-ի 2-րդ նստաշրջանի դիտարկման արդյունքները» թեմայով քննարկման ավարտին Factor.am-ի հարցին ի պատասպան նշեց ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
«Պարոն Հարությունյանը Մարտի 1-ի գործով առանցքային վկա էր և պետք է նրա անվտանգությունը պետությունն ապահովեր։ Այն, որ նրա անվտանգությունն ապահովված չի եղել և էլի կլինեն վկաներ, որոնք ապահովված չեն, սա լուրջ խնդիր է»,- նշեց Էդմոն Մարուքյանը։
Հստակեցնող հարցին, թե գուցե նախկին ոստիկանապետը հնարավոր ինքնասպանությունը գործել է որոշակի ճնշումների տակ, ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավորը նշեց․ «Ամեն ինչ հնարավոր է, բայց ոչ մի տվյալ այս պահին մենք չունենք։ Քննությունը կպարզի»։