Գործարարների «գոլդ ցանկի» հետ աշխատելը հասկանալի է, բայց հիմնադրամը պետք է գտնի ՌԴ հայության հետ աշխատելու ձև ու բովանդակություն․ Յու․Նավոյան
Պետք չէ Հայաստան-Սփյուռք կամ Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերությունները կառուցել կորպորատիվ շահերի և նեղ շրջանակների հետ աշխատելու վրա։ Factor.am -ի հետ զրույցում հայտարարեց ՀՅԴ Հայ դատի Մոսկվայի գրասենյակի ղեկավար Յուրի Նավոյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք այս տարի ռուսաստանաբնակ հայ գործարարների կողմից «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին նվիրաբերություններ չանելը պայմանավորված է նրանով, որ վերջիններս` Կարեն Կարապետյան, Արա Աբրահամյան և այլք, Հայաստանի քաղաքական նոր իշխանությունների հետ սառը հարաբերությունների մեջ են։
«Իհարկե, ցանկացած իշխանություն աշխատում է նրա հետ, ում գիտի ու նրանից որոշակի ֆինանսական ակնկալիք ունի․ նախկիններն էլ, ներկաներն էլ՝ բացառություն չեն։ Ռուսաստանաբնակ գործարարների «գոլդեն ցանկի» հետ նախկին իշխանությունները աշխատում էին, հիմա նոր իշխանության օղակներում էլ կան մարդիկ, որոնք ընկերական, մտերիմ հարաբերություններ ունեն որոշների հետ, առաջինն իրենց են զանգում։ Դա տեղավորվում է ընդհանուր քաղաքականության մեջ, բայց իմ ասածն այն է, որ պետք է գտնել շատ ավելի հայեցակարգային մոտեցում։ Մի բան, որ ՀՀ իշխանությունը 3 տասնամյակ շարունակ չի արել ու չի գտել։ Այն է՝ ՌԴ 2 միլիոնանոց կենսունակ հայության հետ աշխատելու ձև, բովանդակություն և մեխանիզմներ»,- նշեց Յուրի Նավոյանը։
Հիշեցնենք, որ այս տարի նոյեմբերի 22-ին Լոս Անջելեսում անցկացված հեռուստամարաթոնին հանգանակվեց 11 մլն 109 հազար 633 դոլար, ինչը մոտ 1․5 միլիոն դոլարով քիչ էր նախորդ տարվա նվիրաբերություններից և ինչը, հիշեցնենք, Գլենդեյլի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանը բացատրել էր նրանով, որ ՌԴ իշխանություններն են արգելել ռուսաստանաբնակ գործարարներին՝ գումար նվիրաբերել հիմնադրամին։
Յուրի Նավոյանը հերքում է՝ ասելով, որ նման արգելք չի եղել, փոխարենը կա ցանկություն՝ ամեն ինչ այդպես ներկայացնելու։ Հարցին, թե Լոս Անջելեսում անցկացված թելեթոնից առաջ Մոսկվայում ՀԿ-ների ու գործարարների մակարդակով մեծ հավաք եղե՞լ է և արդյո՞ք հարցը դրված է եղել խիստ կտրուկ՝ տա՞լ, թե՞ չտալ գումար Հայաստանի նոր իշխանություններին, Յուրի Նավոյանը պատասխանեց, որ ամեն ինչ այդքան կատեգորիկ չի եղել։
«Մոսկվայում բնակվող հայությունը, ինչպես նախկինում լիարժեք մասնակցել է Հայաստանի պետականաշինության ծրագրերին, այնպես էլ շարունակում է մասնակցել։ Պարզապես հիմնադրամի կողմից պետք է համապատասխան քայլեր արվեն։ Հիմանդրամը կառույց չունի Ռուսաստանում, երկրորդ՝ հիմնադրամը քայլ չի էլ ձեռնարկել՝ Ռուսաստանի հայությանը նպատակային ծրագրերում ընդգրկելու, բայց այլ հարց է՝ նախկինում, Հայաստանի կառավարությունը նման քայլեր ձեռնարկո՞ւմ էր։ Ամեն դեպքում՝ Մոսկվայում ապրող շատ հայեր հենց հիմա, այս պահին հիմնադրամի շրջանակներում նպատակային ծրագրեր են իրականացնում Արցախի համար»,- վստահեցրեց մեր զրուցակիցը։