Իշխանական Civic.am-ը փաստաթղթի պատճեն է հրապարակել, որը, ըստ կայքի, Ազգային անվտանգության ծառայությունն է տրամադրել իրենց հարցմամբ։ Ըստ հրապարակման՝ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի եղբայրը՝ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանը, համագործակցել է ԽՍՀՄ պետական անվտանգության կոմիտեի, այսպես կոչված, ԿԳԲ-ի հետ։ Նշվում է, որ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմի առաջնորդը նաև ծածկանուն է ունեցել՝ «Կարո»։
«Բացարձակապես զարմացած չեմ և ունեմ խորը վստահություն, որ իր համագործակցությունը ԿԳԲ-ի իրավահաջորդ ՖՍԲ-ի հետ շարունակվում է»,- նշում է «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը։
Ի՞նչ է ցույց տալիս տեղեկատվության այս արտահոսքը, որքանո՞վ այն կարելի է վստահելի համարել։ Իրավապաշտպան Զարուհի Հովհաննիսյանն այստեղ խնդրահարույց դրսևորում է տեսնում։
«Եթե լյուստրացիայի մասին ենք խոսում, օրինակ՝ գաղտնի գործակալների ցանցի կամ համագործակցության վերաբերյալ, այդ փաստաթղթերը տրամադրվում են կոնկրետ օրենքի շրջանակում, և մեր փորձից եմ ասում, որ ցանկացած նմանատիպ հարցման պարագայում ԱԱԾ-ն բաց այսպիսի փաստաթղթեր չի փոխանցում, հատկապես՝ լրատվամիջոցներին»,- նշեց Զարուհի Հովհաննիսյանը։
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ սա բերում է այն մտքին, որ Ազգային անվտանգության ծառայությունը փաստաթուղթն իշխող կուսակցության կողմից ստեղծված լրատվամիջոցին տրամադրել է հրահանգով։
Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ խնդիր է փաստաթղթի՝ նման կերպ հրապարակումը։
«Նույն իրավիճակը ստեղծվել էր, օրինակ, Արարատ Միրզոյանի շուրջ մի քանի տարի առաջ, և նա չհերքեց, այլ հաստատեց, որ որպես Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գիտաշխատող այդ շրջանակում համագործակցել է կոնկրետ պետության հետ և պետական կառույցի հետ։ Այսինքն՝ այդտեղ շատ դժվար է որևէ բան գտնելը և ասելը»,- նշեց իրավապաշտպանը։
Զարուհի Հովհաննիսյանի կարծիքով՝ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանի համար այս փաստաղթղթի հրապարակումը որևէ հետևանք չի կարող ունենալ։ Նրա դիտարկմամբ՝  փորձ է արվում լեգիտիմացնել այն գործընթացները, որոնք եկեղեցու շուրջ են տեղի ունենում, իսկ Դանիել Իոաննիսյանը ստեղծված իրավիճակը կապում է իշխանությունների կողմից լյուստրացիա չհայտարարելու հետ։
«Ակնհայտ է՝ հիմա հրապարակվեց քաղաքական նպատակահարմարության տեսանկյունից։ Սա, իհարկե, խնդիր է, որովհետև մենք պետք է ունենայինք լյուստրացիա, բոլոր այդ անձանց պետք է ինդենտիֆիկացնենք, հասարակական-քաղաքական կյանքից դուրս հանեինք»,- ասաց Իոաննիսյանը։
Կաթողիկոսի եղբայրը, ըստ Civic-ի հրապարակումների, Պետական անվտանգության կոմիտեի գործակալ է եղել 1986-88 թվականներին, այդ ժամանակ նա եկեղեցում որևէ պաշտոն չի զբաղեցրել։ Մինչ այդ, Գևորգյան հոգևոր ճեմարանի դասախոս է եղել, 1988-ից՝ Լենինգրադի Սբ. Հարություն եկեղեցու հոգևոր հովիվը։
Արդյո՞ք արտահոսքը հաստատում է, որ Եզրաս արքեպիսկոպոսի ենթադրյալ համագործակցությունը շարունակվում է նաև ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության հետ, այս մասին լրատվամիջոցը փաստեր չի ներկայացնում։  Իշխանականները տարբեր առիթներով որպես ասվածի ապացույց նշում են այն, որ  Եզրաս արքեպիսկոպոսը 2 ամիս առաջ Վլադիմիր Պուտինից Ալեքսանդր Նևսկու շքանշան է ստացել։