Բաքվի դատարանում Դավիթ Մանուկյանը նշել է, որ ԼՂ ղեկավարությունն ու բանակն իրավասու չեն եղել հրամաններ տալ Գյանջային հարվածած հրթիռների կամ դրանց օգտագործման վերաբերյալ
Արցախի ղեկավարների ու պաշտոնյաների նկատմամբ հարուցված շինծու քրեական գործերով հերթական նիստն է տեղի ունեցել Բաքվի զինվորական դատարանում։ Նիստը նախագահել է դատավոր Զեյնալ Աղաևը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ դատավարությունը շարունակվել է քրեական գործի նյութերի ընթերցմամբ։
Նախ ներկայացվել են 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Գյանջա քաղաքի վրա հրթիռային հարձակմանը վերաբերող փաստաթղթերը։ Նշվում է, թե 2020 թվականի հոկտեմբերի 11-ին տեղի ունեցածի դեպքի վայրի  փաստաթղթերի և նախնական ստուգման զեկույցի հիման վրա պարզվել է, թե, իբր, «Հայաստանի զինված ուժերը բալիստիկ հրթիռային հարված են հասցրել Գյանջային»։ Հետաքննությունը պարզել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել 9K72 «Էլբրուս» մարտավարական հրթիռի պատճառով, որը արտադրվել է ԽՍՀՄ-ում 1978 թվականից հետո և ՆԱՏՕ-ի կողմից ստացել SS-1c Skud B անվանումը։
Ենթադրվում է, թե հրթիռը Գյանջայի վրա է ուղղվել Հայաստանի Վարդենիս քաղաքից, որի առավելագույն հեռահարությունը 275 կմ է: Նշվում է, թե քանի որ այս տեսակի հրթիռները դասակարգվում են որպես օպերատիվ-մարտավարական զենքի համակարգեր, որոնք նախկին ԽՍՀՄ և ԱՊՀ երկրների զինված ուժերի ռազմավարական զենքեր են, դրանց օգտագործման իրավունքը պատկանում է համապատասխան երկրի պետության ղեկավարին, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարին՝ նրա համաձայնությամբ։
Դրանից հետո Արցախի ՊԲ-ի հրամանատարի նախկին տեղակալ Դավիթ Մանուկյանը դիմել է դատարանին՝ նշելով, որ Արցախի ղեկավարությունն ու բանակն իրավասու չեն եղել հրամաններ տալ ցուցադրվող հրթիռային սարքերի կամ դրանց օգտագործման վերաբերյալ։ Դատավոր Աղաևը հայտարարել է, որ ներկայում ընթանում է փաստաթղթերի հնչեցման գործընթացը։ Դա պաշտպանության կողմին հնարավորություն կտա արտահայտել իր դիրքորոշումը հայտարարման ավարտից հետո։
Այնուհետև Արցախի նախկին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի փաստաբանը խնդրել է դատական ​​նիստի ընթացքում ուսումնասիրված փաստաթղթերի պատճենները։ Դատավոր Աղաևը  հայտարարել է, թե փաստաթղթերի պատճենները կներկայացվեն։
Հրապարակվել են նաև 44-օրյա պատերազմի ժամանակ, իբր, Գյոյգյոլի, Թովուզի, Դաշքեսանի, Սամուխի, Սիյազանի, Քյուրդամիրի և Գաբալայի շրջանների, ինչպես նաև Մինգեչաուր քաղաքի և Գյոյգյոլի ազգային պարկի հրթիռային հարվածների վերաբերյալ փաստաթղթերը։
Հրապարակված փաստաթղթերից մեկն էլ կապված է եղել Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Բարդա քաղաքին, իբր, «Հայաստանի ուժերի հրթիռային հարվածներին»։ Ուսումնասիրված փաստաթղթերում նշվում է, որ պատերազմի ժամանակ Բարդայի վրա տարբեր ժամանակներում կատարված հրթիռային հարվածների հետևանքով զոհվել է 29 մարդ, վիրավորվել՝ 112-ը։
Հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա հոկտեմբերի 9-ին։