Հրայր սարկավագ Հակոբյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը մեղմացվեց. Երևանի ընդհանուր իրավասության քրեական դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, որոշում կայացրեց վերացնել վարչական վերահսկողությունը սարկավագի նկատմամբ։
Նախ հանրային մեղադրող Հայկ Հովհաննիսյանը միջնորդեց պահպանել Հրայր սարկավագ Հակոբյանի խափանման միջոց բացակայելու արգելքը և վարչական հսկողությունը, ինչը զարմացրեց պաշտպանական կողմին։ Հակոբյանի պաշտպան Հովսեփ Սարգսյանը նշեց՝ հազվադեպ է, որ մեղադրող կողմի հետ համաձայն է։ Հրայր Սարկավագն ևս այդ հանգամանքն ընդգծեց հավելելով՝ իր համար անսպասելի էր, որ նման դիրքորոշում կունենա դատախազը.
«Այն խափանման միջոցը, որն ընտրված է եղել՝ վարչական հսկողությունը և չբացահայտելու արգելքը, ես չեմ խախտել, միայն՝ տուն և եկեղեցի»։
Պաշտպաններից Արամ Վարդևանյանն ընդգծեց, որ ընդհանրապես խափանման միջոցի կարիք չկա և պետք է վերացնել այն։
Դատարանը որոշում կայացրեց անփոփոխ թողնել խափաման միջոց բացակայելու արգելքը՝ վերացնելով վարչական հսկողությունը։ Որոշումը ողջունեց պաշտպանական թիմը նշելով՝ զարմացած են։