«Քրեկատարողական հիմնարկները մարդակենտրոն լինելու տեսանկյունից դեռ խնդիրներ ունեն. կենտրոնում մարդու կողմից կատարված արարքն է և նույն կենտրոնում անձին պատժելն է։ Ցավոք, վերասոցիալականացման քաղաքականությունը դեռևս գաղափարական չէ ՔԿՀ-ներում»,- այսօր մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց  «Իրավական նախաձեռնությունների կենտրոն» ՀԿ ղեկավար Նարե Հովհաննիսյանը։
Նրա կարծիքով՝ քրեակատարողական հիմնարկները դեռևս հեռու են մարդակենտրոն լինելուց, որովհետև հիմնական խնդիրը դեռևս իր կատարած հանցանքի համար անձին պատժելն է.
«Իհարկե, կատարված արարքին ուշադրություն դարձնելը բավականին մեծ նշանակություն ունի, որովհետև հենց այդ արարքն է խոսում մարդու վարքագծի մասին, և հենց այդ արարքի վրա կենտրոնանալով պետք է կառուցել իր ողջ վերականգնողական աշխատանքը,- նշեց Հովհաննիսյանը։
Փորձագետի խոսքով՝ հենց այս հանգամանքն է հետևանքը նրա, որ ունենում ենք ավելի շատ կարգապահական տույժեր, քան խրախուսանքներ։